• Anonymná poradňa

   

 • Každý prípad je iný. Aby doktor vedel reagovať čo najpresnejšie na vašu otázku, odpovedzte prosím na doplňujúce otázky:

  Pije vaše dieťa vo večerných hodinách?
  Má vaše dieťa na noc k dispozícií fľašu na pitie?
  Áno    Nie
  Budíte v noci dieťa kvôli návšteve toalety?
  Áno    Nie
  Hľadali ste pomoc u vášho detského lekára s nočným pocikávaním?
  Áno    Nie
 • Na Vaše otázky odpovedá:

  Lekar

  MUDr. Juraj Kováčik

  Keďže ide o špecializovanú anonymnú poradňu o nočnom pomočovaní detí, odborník si vyhradzuje právo odpovedať len na relevantné otázky súvisiace s nočným únikom moču u detí. Neodpovedá na otázky súvisiace s denným únikom moču. Odpovede odborníka majú len informačný charakter. V žiadnom prípade nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

 • Posledné zodpovedané otázky poradne

  Pocikávanie dieťaťa

  Otázka
  moje dieťa má veľký problém s nočným pomočovaním, mám dnu dávat plienky, a akú značku.

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, Vo Vašej otázke chýba základný údaj - vek dieťaťa. Ak dieťa nedosiahlo 5 rokov, trpezlivo dodržiavajte režimové opatrenia - obmedzovanie tekutín pred spaním a dôkladné vyprázdnenie mechúra. V prípade, že dieťa už dosiahlo vek 5 rokov, vyhľadajte detského nefrológa. MUDr. Juraj Kováčik

  Pocikávanie mimo spánku

  Otázka
  Dobrý deň prajem, chcem sa poradiť a vyhľadať pomoc ohľadom mojej dcérky. Od svojich necelých 3 rokov sa DENNE pocikáva- má únik moču. Momentálne bude mať v auguste už 6 rokov a tento problém pretrváva každý jeden deň. V NOCI NIE, ak sa jej chce v noci cikať, zobudí sa a ide, ale cez deň si už ani neuvedomuje že jej moč uniká. Keď mala 2 roky presťahovali sme sa a narodila sa jej sestrička a potom už nechcela plienky. Sestru má doteraz veľmi rada. Odplienkovala sa už v 2 rokoch, vadilo jej to, že má plienku tak chodievala na nočník a všetko bolo v poriadku. Jej povaha je utiahnutá, nepriebojná. Momentálne už ani nevie že je mokrá a už je v štádiu že jej to ani nevadí, ale o tom že je mokrá ani nevie. Len smrdí pocikaním. Keď bola menšia cca v 4 roku sa prezliekala a čupela bez gatiek tak som si všimla že jej uniká moč po kvapkách- kvapkalo z nej a ona o tom nevedela. Lekárov sme riešili od jej cca 3,5 roka, vyšetrenie moču, detská nefrologička rôzne testy z moču na cukrovku, sono pred vycikaním, po vycikaní, rozbory moču... všetky výsledky boli v poriadku, užívala asi 3 mesiace lieky na predpis čo sa vždy objednávali (už neviem ako sa volajú) a u nej to malo taký účinok, že viac vycikala a sem tam sa stalo že bola suchá ale v málo prípadoch. Lieky mali veľmi veľa vedľajších účinkov a dokonca ich sama už nechcela jesť- mala averziu, dokonca ani cukríky čo sa podobali na lieky. Skončilo to u lekárky tak, že necháme či to prejde ak nie tak to budeme riešiť pred školou. Riešili sme teraz aj homeopatičku, nepomohlo, len tak na 1-3%. Skúšame trénovať svaly - cikať/ necikať, dokáže to, aj keď sa pár krát stalo, že to nevedela dobre ovládať. Je mokrá väčšinou za nejaký čas čo vypije tekutiny. Uteká na wc až keď má mokrý fľak na gaťkách, alebo keď ju pošlem ja keď je mokrá. Je často zamyslená- vo svojom svete, veľa krát musím zopakovať aby ma počula to isté aj v škôlke. Nedodržiava pitný režím, podľa mňa pije málo. V auguste bude mať 6 rokov a v septembri pôjde do školy. Rozmýšľam že navštívime psychologa/psychologičku, prípadne logopedička nám dala kontakt na kineziologičku. Už neviem čo robiť. Poprosím Vás o radu, prípadne kontakt na niekoho. Sme zo Žiliny. Ďakujem

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, Na našej stránke sa zaoberáme výlučne problémom nočného pomočovania. U Vášho dieťaťa sa jedná o únik moču počas dňa mimo spánku. Na základe pomerne obšírneho popisu prípadu Vám doporučujem obrátiť sa najskôr na detského neurológa, ktorý vylúči príčinu problému v nervovom ovládaní močového mechúra. A druhý odborník, ktorého vyšetrenie treba vyhľadať, je v tomto prípade detský urológ. MUDr. Juraj Kováčik

  Pocikávanie počas dňa

  Otázka
  potreboval by som radu ohľadne pocikávania. Môjmu synovi - 3,5 roka na noc ešte stále dávame plienku, pretože sa v noci pocikáva, aj keď pred spaním ide vždy na WC. Skúšali sme asi dva týždne fungovať aj bez plienky, ale nepomohlo to, jednoducho sa na cikanie nezobudil a ani mu nevadilo, že spí na mokrom. Trochu som si o tom zisťoval a našiel som, že deťom v takomto veku sa ešte tvorí nejaký hormón, ktorý reguluje tvorbu moču počas spánku a že sa to rieši až okolo štvrtého roku. Čo mňa však znepokojuje je, že v poslednej dobe sa začal pocikávať aj cez deň, ale len v škôlke, doma nám to cez deň nerobí. Pani riaditeľka mi povedala, že toto mi neverí, nemá záujem to vôbec riešiť a posiela nás k psychológovi, aj keď ja si myslím, že problém bude skôr v prístupe v škôlke. Z jej rozprávania som vyrozumel, že synček chodí na záchod len vtedy, keď idú cikať aj iné deti, čiže sám sa asi bojí/hanbí vypýtať. Prosím Vás viete nám navrhnúť nejaké riešenie? Či ozaj je potrebné ísť k psychológovi, či riešiť tú nefrológiu, alebo to zatiaľ riešiť s učiteľkami v škôlke, nech sú s malým trpezlivejší a trošku viac sa mu venujú?

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, Z Vašej otázky vyplývajú dva problémy: 1. Pomočovanie počas spánku 2. Únik moču počas dňa v škôlke mimo spánku Prvý problém zatiaľ neriešte, vo veku Vášho syna je to ešte normálny jav. Postupujete správne, netreba sa do veku 5 rokov problémom zaoberať. Je veľmi pravdepodobné, že postupne problém vymizne. Ak nie, tak vo veku 5 rokov navštívte detského nefrológa. Druhý problém vidím ako závažnejší. Je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o príčinu v psychike dieťaťa. Pri jeho riešení môže byť nápomocný detský psychológ. MUDr. Juraj Kováčik

  Dcéra sa pocikáva

  Otázka
  Dobry den moja mala ma 5apol roka a stale sa vnoci pocika boli sme u doktora dal jej lieky ale nepomahaju aj davku zvisila a stale sa pocikava spravila jej sono to ma dobre uz dalej neviem

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, vo Vašom prípade je najdôležitejšie trpezlivo a dôsledne dodržiavať lekárom doporučené opatrenia. V niektorých prípadoch sa efekt liečby dostaví až po dlhšom čase. Najhoršie je prerušiť predčasne liečbu pri nedostatočnom efekte.

  Dcéra sa v noci pocikáva

  Otázka
  Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o pomoc. Mám dcérku ktorá v auguste bude mať 12rokov a vnoci sa nám popísaná. Veľmi ju to trápi lebo sa hanbí zato. Za odpoveď vám vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom.p.K.

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, čo najskôr, ak ste to doteraz neurobili, navštívte odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zaháji liečbu. Vyšetrenie zbytočne neodkladajte, lebo Vaše dieťa je už vo veku, kedy pomočovanie má nepriaznivé dôsledky na vývoj psychiky dieťaťa.

  Dcéra sa stále pocikáva napriek liečbe

  Otázka
  Dobrý den ,moja 10rocna dcera sa stale pomocuje v noci. Chodime k lekarke ale nezlepsuje sa to berie minirin a eurin.Je mozne este nejake vysetrenie?Okrem toho kolko vypije a kolko vymoci.

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, ak dodržiavate uvedenú liečbu a režimové opatrenia a výsledok sa ani po niekoľko mesačnej liečbe nedostaví, je vhodné vyšetrenie u detského psychológa eventuálne u detského psychiatra. Je možné, že nočné pomočovanie je následkom zvýšeného psychického napätia dieťaťa, čo odhalí odborné vyšetrenie a v prípade potreby aj adekvátna liečba. V žiadnom prípade neprerušujte nefrológom ordinovanú medikamentóznu liečbu.

  Prečo sa poocikáva?

  Otázka
  Dobrý deň prosím vás o pomoc moje dieťa trpí nočným pomocovanim ..predtým ako ho uložím už do postieľky tak sa ešte 2az3krat pôjde vymočiť...Ale aj tak nad ránom má už budi s tým že je mokrý...Už neviem ako mu to mám vysvetliť ... Rozprávala som sa snim otom dlhé hodiny ale nepomáha nič...Prosím Vás poradie mi vy ako mám ďalej pokračovať....Ďakujem .

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, vo Vašej otázke ste nenapísali základnú informáciu - vek Vášho syna. Ak nedosiahol vek 5 rokov, je najdôležitejšie dodržiavanie režimových opatrení: obmedzovanie tekutín pred spaním a dôkladné vyprázdnenie močového mechúra. Ak už dosiahol vek 5 rokov, obráťte sa na detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a rozhodne o najvhodnejšej liečbe.

  Dodržiavanie pitného režimu

  Otázka
  Dobrý deň chcem sa opýtať dokedy sa dieťa môže pocikavat, keď si v období troch - štyroch rokoch sa v noci budieval a v postieľke mal sucho a teraz keď ma 5 rokov sa zase pocikava a snaží sa to schovávať.Snazime sa mu večer nedávať piť tak chodieva potajomky a ráno je mokrý.Ked bola dcéra mala riešili sme to kvapkami. Poprosila vy som radu,dakujem.

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, hlavná zásada v prístupe k nočnému pomočovaniu je obmedzovanie tekutín pred spaním. Ak napriek tomu sa dieťa po dovŕšení 5 roku života pomočuje, je potrebné vykonať vyšetrenie, najlepšie u špecialistu - detského nefrológa, ktorý po vyšetrení určí najvhodnejší spôsob riešenia problému. Ak dieťa dodržuje obmedzovanie tekutín, obyčajne sa pristúpi k medikamentóznej liečbe. Vo Vašom prípade dieťa nedodržiava dostatočne zásadu obmedzovania tekutín. Pokúste sa dosiahnuť, aby sa dieťa pred spaním nenapilo. Ak napriek tomu sa bude naďalej pomočovať, vyhľadajte detského nefrológa.

  Dodržiavanie režimových opatrení

  Otázka
  Dobry den pan doktor, chcela by som sa opytat: dcera bude mat 4 roky a zo 7 dni sa pocika 2-3 x, v noci. Cez den je to v poriadku, bez plienok cez den je od 2 roku. Sama sa v noci na signal - treba sa vycikat - nezobudi, davame ju vycikat ( po 23 hod a aj napriek tomu sa casto krat stane, ze sa do rana pocika). Snazime sa dodrzovat pitny rezim, ze vo vecernych hodinach bude pit menej (2,5 dcl naposledy dve hod pred spanim) casto krat je to ale velky boj kedze sa potajme sama napije. Ako striktne dieta s tymto problemom nesmie uz pred spanim dostat napit, resp po kolkej hodine alebo kolko pred spanim? Snazime sa to obmedzit 2 hod pred spanim. Kedy treba vyhladat nefrologa (urologa ?)a podrobit sa vysetreniam? Mam uz teraz v tomto veku vyhladat pomoc lekara?Za Vase rady Vam velmi pekne vopred dakujem. E.

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, obmedzovanie tekutín pred spaním u dieťaťa, ktoré sa pomočuje, je závislé od viacerých faktorov - vek, pridružené horúčkové ochorenie, ročné obdobie. Vo Vašom prípade postupujete v zásade správne. Ak dodržujete tieto opatrenia a pretrváva nočné pomočovanie, tak po dovŕšení piateho roku dieťaťa je potrebné vyhľadať detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zaháji medikamentóznu liečbu.

  Dcéru v noci budím, nezaberá

  Otázka
  Dobrý večer, chcem sa spýtať, moja 6 r. dcéra má tvrdý spánok, takže ju v noci budím na wc. Sú noci , keď sa pri nej zobudím okolo 01 00 a nie je pocikaná, a niekedy okolo 10 30 ju už musím prezliekať. Zaspáva denne medzi 21 00 a 21 30. Chcem jej pomôcť, aby sa naučila sama zobudiť, lebo niekedy prespí asi do 5 00 a ide sama cikať(keď sa ja nezobudím). Nerozumiem prečo sú niektoré noci tak a potom inak. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
  Dobrý deň, ak sa 6 ročné dieťa v noci pomočuje pri dodržiavaní režimových opatrení, ako je to vo Vašom prípade, je potrebné navštíviť detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zaháji najvhodnejšiu liečbu. • Na stiahnutie

Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v jej prehliadaní súhlasíte s používaním cookies. viac informácií

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close