V dnešnej dobe plnej technologických možností je veľmi pozitívne, že medicínu tento pokrok neobchádza, a snaží sa vymýšľať nové a nové spôsoby, ktoré by pomohli ľuďom žiť kvalitnejší a lepší život bez toho, aby mysleli na ich komplikácie.
Čo sa týka nočného pomočovania, k nemu môžeme zahrnúť používanie takzvaných enuretických alarmov, ktoré znižujú výskyt epizód nočného pocikávania približne u dvoch tretín detí a zhruba polovica detí zostane bez epizód nočného pomočovanie aj po ukončení používania samotného alarmu.
Čo to vôbec je a ako funguje ?
Enuretický alarm je zariadenie, často malej veľkosti, slúžiace k prebudeniu dieťaťa, u ktorého došlo k úniku už malého množstva moču. V princípe dieťa zvukom, svetlom alebo vibráciami prebudí a môžete sa ísť spokojne vycikať. Tým prispieva k návyku prebudenia dieťaťa pri močení a hlavne uberá na starosti s prezliekaním nočnej bielizne. Samotný alarm býva upevnený pruhom na ruke dieťaťa alebo je možné ho mať i vo vreckách pyžama. Senzor umiestnený v podložke funguje na podobnom princípe, podložka však býva uložená pod dieťaťom.
Pre koho je alarm potrebný ?
Pokiaľ sa vaše dieťa v noci pomočuje, najlepšie urobíte, keď použitie alarmu skonzultujete so svojím detským lekárom eventuálne urologickým doktorom. Vysoká šanca na vyliečenie je u detí vo veku 5-7 rokov a viac, kedy dieťa chápe princíp liečby a je schopné sa na liečbe podieľať. Za úspešnú liečbu sa pokladá viac ako 14 po sebe idúcich nocí bez nočného úniku moču, počas 3-5 mesiacov od začiatku používania týchto prístrojov, kedy sa samotné dieťa naučí prebudiť a ísť sa vycikať, keď je to potrebné.
Možné problémy pri používaní alarmov.
Môže sa stať, že rozospaté dieťa po prebudení vypne alarm a znova zaspí. V tom prípade je možné prístroj umiestniť mimo dosahu dieťaťa, čím bude donútené vstať z postele a tým klesá šanca, že by k danému problému došlo.
Rovnako je podstatná aj kontrola batérií samotného alarmu.
Prístroje nie sú dokonalé, a preto sa môže stať, že by došlo ku falošnému alarmu v momente, kedy by sa dieťa v noci veľmi spotilo.
Ak sa stane, že zvuk alarmu prebudí iba rodičov a nie dieťa, musí rodič dieťa zobudiť tým mu pomôcť vytvoriť návyk na zvuk alarmu.
Ak by sme to mali zhrnúť, alarmy sú dobrou alternatívou, s pomocou ktorých by sme sa mohli zbaviť nočného pomočovania u detí. Každé dieťa je však iné, a je možné, že sa k alarmu ani nedostanete pretože vám bude stačiť samotná úprava režimu (spánok, pitný režim atď.)
Neprestaňte však vaše dieťa chváliť za pokroky, pretože pozitívna motivácia je to najmenej a v podstate veľmi účinná liečba, ktorú môžete vášmu dieťaťu poskytnúť.
ZDROJE:
https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/
https://sk.medlicker.com/1008-nocne-pomocovanie-enureza#budiace-pristroje-alarm-systemy