-
Prečo sa v noci pocikávam?
Močový mechúr sa nám plní aj vtedy, keď spíme. Niekedy sa stane, že je už plný a telo nás na to zabudne upozorniť. Vtedy sa mechúr jednoducho vyprázdni a my sa pocikáme bez toho, aby sme o tom vedeli. Je to pre každého veľmi nepríjemné, ale dobrá správa je, že sa to dá účinne liečiť. Dôležité je však navštvíviť detského lekára, aby ti mohol pomôcť.
-
Navštív s rodičmi čím skôr detského lekára
To, že sa občas pocikáš, nie je tvoja chyba. Nemusíš sa preto báť, ani hanbiť. Povedz rodičom, že ťa to trápi a zájdite spolu k lekárovi. Čím skôr to začnete riešiť, tým skôr budeš spať v suchej posteli.
Vyšetrenie u lekára vôbec nebolí
Nemusíš sa báť žiadnych ihiel ani skalpelov. Lekár ti len prejde malou kamerou po brušku a preštuduje vzorku tvojho moču. Doma si budeš potom zapisovať koľko piješ, kedy cikáš. Lekár ti navrhne jednoduché pravidlá, ktoré ti pomôžu. Ak to nezaberie, lekár má ďalšie možnosti, ako ti pomôcť. Naozaj sa teda nie je čoho báť.
Prečo cikáme?
Každý človek má obličky. Obličky pomáhajú odstraňovať škodlivé látky z tela tak, že ich pošlú v podobe moču do močového mechúra. Keď sa mechúr naplní, telo ti vyšle signál, aby si šiel cikať a vyprázdnil plný močový mechúr.
Rozprávka o medvedíkovi