• Keďže ide o špecializovanú anonymnú poradňu o nočnom pomočovaní detí, odborník si vyhradzuje právo odpovedať len na relevantné otázky súvisiace s nočným únikom moču u detí. Neodpovedá na otázky súvisiace s denným únikom moču. Odpovede odborníka majú len informačný charakter. V žiadnom prípade nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

  Anonymná poradňa

   

 • V zmysle článku 6 ods. 1 písm. a) a v spojení s článkom 9 ods. 2 písm. a) nariadenia GDPR týmto udeľujem spoločnosti s ručením obmedzeným FERRING Slovakia s. r. o., zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka číslo 87073/B so sídlom na adrese Apollo, Prievozská 4D, Blok E, 821 09 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 46 987 932 (ďalej len „spoločnosť FERRING“), súhlas so spracúvaním mojich osobných údajov v nasledovnom rozsahu: meno, e-mailová adresa a popis zdravotného stavu, a to na účel poskytnutia odpovede na mnou položenú otázku v rámci Poradne na webovej stránke www.suchapostielka.sk.

  Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať, a to zaslaním oznámenia o jeho odvolaní spoločnosti FERRING na adresu jej sídla uvedenú vyššie alebo elektronickou poštou na adresu: SK0-Recepcia@ferring.com.

  Ďalšie informácie ohľadom spracúvania Vašich osobných údajov sú dostupné na Informácia o spracúvaní osobných údajov, alebo si ich môžete vyžiadať prostredníctvom elektronickej pošty na adrese SK0-Recepcia@ferring.com.

 • Na Vaše otázky odpovedá:

  Lekar

  MUDr. Juraj Kováčik

 • Posledné zodpovedané otázky poradne

   Otázka
   Dobrý deň. Mám dcérku 4rocnu. Je plne odplienkovana, čiže všetko funguje ako ma. Avšak v škôlke pocas obedného spánku sa pocikava. Dohodli sme sa s uxitelkami ze ju v polovici spánku budú budit na wc a bolo to aj vcelku ok. Ale dcerka sa aj tak stihne pocikat. A to isté v noci. Ďakujem pekne

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, problém je viazaný na príjem tekutiny pred spaním. Obmedzovanie tekutín je lepší spôsob, ako budenie počas spánku. Snažte sa osvojiť si tento režim a po dosiahnutí veku 5 rokov vyhľadajte odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zváži ďalší postup.


   Otázka
   Syn ma 5 rokov a každý večer sa pociká. Dávam pod neho podložky a samozrejme ho davam aj v noci cikať, keď sa zobudím. Ale zaujímavé je ,že sa ,ani keď je pocikaný nezobudí,že mu to vadí. Treba počkať ešte kým dozreje alebo to riešiť z pediatričkou?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, v tomto veku už problém treba riešiť. Obráťte sa na Vášho pediatra, ktorý Vás odošle na odborné vyšetrenie k detskému nefrológovi.


   Otázka
   Dobrý deň ,syn ma 2 a pol roka a cez obedny spánok sa mi skoro vždy pocika,v noci je to oveľa lepšie ,občas sa za mesiac v noci pocika raz a niekedy za mesiac sa pocika 4krat ,ale na obed sa pocika skoro vždy ,myslela som si,či to nemôže byt tým ,že pred spaním papa polievku,ale aj keď nejedol polievku aj tak sa pocika,tak neviem…

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku Vášho syna je únik moču počas spánku normálnym javom. Častejšie sa vyskytuje v spánku, pred ktorým dieťa pije viac tekutín. To môže vysvetľovať, že sa častejšie pomočí počas popoludňajšieho spánku. V tomto veku sa nesnažte za každú cenu dosiahnuť spánok bez pomočenia. Niekedy to prináša opačný efekt.


   Otázka
   Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pre 7 ročné dieťa, ktoré sa pre tvrdý spánok v noci pomočuje. Zvažujeme kúpu enuretického alarmu. Vedeli by ste nám nejaký konkrétny prosím odporučiť? Prípadne aj obchod, kde ho zakúpiť. Vopred ďakujem za radu. S pozdravom, Šabíková

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, enuretický alarm je bežne dostupný na internete. Otázka je, či Vám to vyrieši problém. Je to vhodná alternatíva, až keď zlyhajú ostatné možnosti liečby. Nepíšete, či navštevujete detského nefrológa a či je Vaše dieťa liečené. Ak nie, tak sa obráťte na tohto odborníka, lebo vyšetrenie v prípade pomočovania je nevyhnutnosťou. Potom si pokojne kúpte enuretický alarm.


   Otázka
   Dobrý deň, moja dcéra má problém s nočným pomocovanim a dennými únikmi mocu od 3 rokoch. Teraz ma 7. Je sledovaná na nefrologii od prvého zápalu a urológii od 4,5 roka. Ako 10 mesačná mala zápal obličky, rok nato zápal močových ciest a minuly rok mala tri zápaly (dva močové cesty a jeden obličky) Berie lieky najprv minirin a potom jej zmenili na uroxal , všetky vysledky ma v poriadku. No nastavená liečba a všetky rezimove opatrenia nemáju žiadny efekt za tie roky. Nevieme, čo mame robiť, aký postup zvoliť, čo vyskúšať aby nám niečo zabralo. Je to dost dlhá doba a všetky odporúčania a liečba lekárov nemáju žiadne vysledky. Uvažujem o vysadení liekov keďže to nemá vobec žiadny posun ani jednu suchu noc a teda za mna to užíva zbytočne a nosenie ju v noci na wc aby aspoň nespala v tom mokrom.Ako jej ešte prosím pomôcť? Tento rok majú školu v prírode kde ako jediná nejde kvôli tomuto jej problému. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vysadenie liečby určite nie je správnym riešením. Pomočovanie môže byť aj v súvislosti s infekciou, ktorá nemusí mať výrazné klinické príznaky. Ale ak sú opakovane všetky výsledky dobré, dieťa nemá infekciu a napriek liečbe sa stále pomočuje, je vhodné vyšetrenie detským psychológom. Niekedy sa za takýmto obrazom ako popisujete Vy, skrýva aj nekontrolované pitie tekutín bez vedomia rodičov. Takže skúste dôsledne kontrolovať, či dieťa večer pred spaním tajne nepije tekutiny a súčasne vyhľadajte detského psychológa.


   Otázka
   Dobrý deň, môj syn mal 5 rokov vo februári. Nočné pomočovanie je u nás bežne bohužiaľ. Niekedy sa stane že sa ráno zobudí suchý ale to je zriedka. Budievam ho dvakrát, raz po hodine keď zaspí a potom 1,5hod. Neviem čo mám robiť? Mám to riešiť s dr na pomočovanie alebo s urologom. Nehody máva aj cez deň. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak Váš syn dodržuje režimové opatrenia, je najvyšší čas vyhľadať odborníka (detského nefrológa alebo detského urológa), ktorý dieťa vyšetrí a veľmi pravdepodobne zaháji medikamentóznu liečbu. Budenie 2x v priebehu spánku nie je vhodným riešením.


   Otázka
   Dcera ma 3roky 4 mesiace a vzdy ked ide spat (na obed a ci v noci) zacika sa. Odplienkovana cez den je uz davno a uz dlho mi vravi ze plienku na spanie nechce, i ked je vzdy mokra. Tak som jej nakupila podlozky a uz 3.den fungujeme takto, ale vzdy sa zacika cca do hodiny od lahnutia si do postele (a to je vycikana). A zevraj sa dieta nema budit ani ho v spanku davat na wc. Neviem ci pokracovat a bojovat s podlozkami alebo to este nechat tak, kedze teraz citam ze dieta nato musi dospiet a to moze byt aj do 5.roka. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, predovšetkým sa sústreďte na obmedzovanie tekutín pred spaním. Do veku 5 rokov nie je nočné pomočovanie treba liečiť, pokladá sa za ešte normálny jav. Ak dodržuje režim obmedzovania tekutín a dovŕši 5 rokov, je vhodné vyšetrenie u detského nefrológa, ktorý zváži ďalší postup.


   Otázka
   chcela by som sa opytat mam chlapceka ma 4 roky a 5 mesicov snazila som sa ho pocas noci odplienkovavat pocas leta ale marne stale sa pocueal on tak tvrdo spi ze sam nevie ze mu treba pisat skusam to ibteraz a znova sa pocural a znova to iste spi mokri a vobec mu to nevadi je to normalne ze v takom veku dieta neciti ze mu treba pisat?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, do veku 5 rokov sa nočné pomočovanie ešte nelieči. Základnou podmienkou riešenia problému je obmedzovanie tekutín pre spaním, najlepšie 2 hodiny. Ak dieťa dovŕši vek 5 rokov a dodržiava tento režim, je potrebné sa obrátiť na odborníka - detského nefrológa, ktorý zváži zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobry den, rada by som vedela Vas nazor ci vyoperovanie zvacsenej nosovej mandle (2.stupen) moze mat vplyv aj na nocne pomocovanie 5rocneho syna? Dat vyoperovat mandlu len z tohto dovodu? Dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, prax ukazuje, že zväčšená nosová mandľa môže byť jeden z faktorov, ktorý môže zhoršovať nočné pomočovanie. Vysvetľuje sa to poruchami spánku pri sťaženom dýchaní. Ak Vám krčný lekár navrhuje odstrániť nosovú mandľu, tak Vám radím, aby ste s tým súhlasili.


   Otázka
   Dobrý deň mame problem prvorideny syn má 8 rôčkov každý počas noci pomoceny... Aj napriek tomu ze ho v noci zobudím na cikanie

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku Vášho syna pri nočnom pomočovaní je potrebné vyhľadať odbornú pomoc - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zvolí najvhodnejšie riešenie.


   Otázka
   Mame 4.5 rocne dvojicky chlapcov. Jeden z nich sa stale obcas pocurava. Boli sme uz aj u lekara. Ziadnu fyzicku pricinu nezistili. V noci nemame ziadne nehody iba cez den. Nas syn \"nema cas ist na zachod\" Vsetko ostatne je dolezitejsie ako ist na zachod. Stale ma pocit ze nieco zmeska alebo mu niekto nieco zoberie kym on pojde na zachod. Cez vikendy a prazdniny ideme bez nehod lebo dieta chodi na zachod v pravidelnych intervaloch ale v skolke ho nikto nekontroluje a on sa akosi nevie dostat az na ten zachod a urobit potrebu. Aj sa tam vyberie ale nieco ho po ceste tam zaujme viac a nestihne tam dojst.... Stolicu ma normalnu. Vacsinou sa vykaka doma pred skolkou. Mali by ste nejaku dobru radu alebo trik ako mu pomoct? Dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne nočným pomočovaním, tj. mimovoľným únikom moču počas spánku. Vo Vašom prípade sa jedná o úniky moču počas dňa. Obráťte sa na svojho pediatra, ktorý Vás odošle k špecialistovi.


   Otázka
   Dobrý deň prajem. Mám 4r dcérku ktorá mala dlho plienku cez deň, a donedávna aj v noci. Teraz plienky už nemá ani na noc ale väčšinou ju budím na cikanie (čo som sa teraz dozvedela že by sa nemalo budiť) Ale problém je ten že stále má mokré v nohavičkách, stále sa sťažuje že si cikla a minule keď išla pri vyzliekani s pyzamka do legíny na wc tak samozrejme utekala nahá a keď prišla tak proste ešte prúd moču ktorý si ona akokeby neuvedomovala len cítila mokré... Samozrejme už bola.aj preliecena ATB keďže mala bielkoviny v moči a cro vyššie ale mala vtedy ak angínu . Chvíľku bol kľud ale teraz to začalo zase a vo väčšom. Samozrejme budem kontaktovať aj detskú lekárku ale chcela by som vedieť aj druhý názor. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Vaša dcérka má úniky moču hlavne počas dňa. Na našej stránke sa zaoberáme únikmi moču v noci. Radím Vám, aby ste navštívili svoju detskú lekárku a dali vyšetriť ranný moč. Podľa výsledku potom Vaša pani doktorka určí ďalší postup, čo a týka denného úniku moču. Vo veku 4 rokov pri úniku moču v noci ešte nie je indikovaná medikamentózna liečba. Dodržujú sa len režimové opatrenia - obmedzovanie príjmu tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie močového mechúra. Ak trvá nočné pomočovanie aj po piatom roku života, je potrebné vyhľadať odborníka detského nefrológa alebo urológa.


   Otázka
   Dobrý deň, mám syna 9 r,kt.sa v noci nepocikaval už cca od 6 rokov . Možno mal dva krát mini nehodu keď tuho spal. Tento týždeň (po prázdninách a posledny týždeň prázdnin sa už počínal tri krát. Neviem čo sa stalo? Spí a zobudí sa a už je mokrý. Prosím poraďte mi.Pitny režim upravím (začal veľa piť pred spaním) aj pôjde skorej späť (chodí o 21:00,možno je unavený a nezobudí sa keď mu tebe...), technologie som mu tiež stopla pred spanim.V čom môže byť problém? Pred vianocami bol chorý a bral ATB. Jedna dávka vychádzala počas noci,čo keď som mu narušila tvorbu hormónu? Mám ho budiť na cikanie? Ďakujem. Za zodpovedanie.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, predovšetkým dajte vyšetriť u svojho pediatra ranný moč. Ak bude vyšetrenie negatívne a pomočovanie bude pretrvávať dlhšie ako jeden mesiac, vyhľadajte detského nefrológa alebo urológa. Základný predpoklad však je dodržiavanie režimových opatrení: obmedzovanie tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie močového mechúra.


   Otázka
   Prosím Vás pekne mám problém s chlapcom ktorý sa ešte v 4 ročníku pocikava chcela by som vedieť či nočné pocikavanie môže byť aj spojené s podvedomim a v súvislosti s mamou ? Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku 10 rokov je nutné vyšetrenie u odborníka - detského nefrológa alebo urológa. V niektorých prípadoch môže byť zvýšené psychické napätie u dieťaťa jednou z príčin. V takom prípade po nefrologickom vyšetrení, preferujeme vyšetrenie detským psychológom.


   Otázka
   Dobrý deň, syn má 4r 3m. Od 1,5 roka je cez den a denny spanok bez plienky. Spat vzdy chodil/chodi cca 20:00 a vzdy tesne predtym sa isiel/ide vycikat. V noci mal plienku do 4r 1m. Ked mal 4r 1m zacali sme dbat na vecerny pitny rezim, po 18:00 sme mu uz pit nedavali, príp. len 1-2 glgy. Ale vzdy ked večeriame, tak medzi 17:30-18:00 vypije pohar vody, vodu s bazovym sirupom alebo pol salky caju s medom(ovocny alebo bylinkovy). To je vlastne jeho posledna tekutina. Okolo 23:00 sme ho davali este vycikat. Ked s tymto rezimom bola rano plienka sucha, plienku sme odlozili a pokracovali dalsie 2 tyzdne, ked zvladol byt do rana suchy prestali sme ho davat aj o tej 23:00 cikat. Priblizne posledne 2 mesiace prespal cele noci a rano sa budil suchy. Asi 3x za tie 2 mesiace sa mu stala nocna nehoda, co som povazovala uplne za normalnu vec a nijak sme to neriesili. Avsak 1,5 tyzdna dozadu sa zacal opatovne v noci pocikavat a pocikava sa kazdu noc. Na potrebu vycikat sa nezobudi/nikdy sa ani nezobudil a nezobudi/nikdy sa nezobudil ani na to ze je pocikany, cize niekedy je pociakany aj 2-3 hodiny ( zistim az ked sa ja nahodou zobudim a idem skontrolocat). Cez den zvlada cikanie na 100percent, netreba mu pripominat, chodi si sam, sam sa obsluzi a ked je potrebne vie vydrzat (ked nie je wc dostupne). V com moze byt prosim problem?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Váš prístup je v zásade správny. Je len potrebné vyšetriť moč u Vášho pediatra. Ak bude nález negatívny, pokračujte v nastavenom režime. Je pravdepodobné, že opäť nastúpi suchý interval. K plienkovaniu sa už nevracajte. Ak by pomočovanie pretrvávalo po veku 5 rokov, objednajte si vyšetrenie u detského nefrológa.


   Otázka
   Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať ,mám 13 roč.dcéru s noč.neurózou,nakoľko som to riešila dosť neskoro a dala som viac na názory priateľov že to prejde a nikdy ma nenapadlo že to môže byť aj dedičná záležitosť. No po odhodlaní som asi pred 1,5rokom navštívili odborníka a už sme prešli aj liečbou Minirin melk Dosť nám to pomohlo no mám obavy z toho že v januári majú ísť na lyžiarsky a veľmi by chcela ísť zo svojou triedou. Chcela by som počuť aj iný názor ako našej p.doktorky. Či by sa mohla zopakovať tá liečba tabletkou formou a mohla by jej zabezpečiť menej stresujuci pobyt na lyž.výcviku alebo sa musím porozprávať z učitelmi ktorí tam idu ako to poriešiť tú situáciu aby sa mohla zúčastnit. Za ten asi 3/4roka z príhod sme mali asi 2 aj to také maličke. Dokonca keď napadol sneh a bola celá v teplákoch premočená nemala v noci žiadnu príhodu,čoho som sa ja dosť obávala. A nakoľko je dcéra v puberte a moc nechce o tom so mnou hovoriť a vôbec to nechce nejak rozoberať. Chcela by som jej pomôcť,keď už som ja urobila chybu a išla som s ňou tak neskoro. Tak som chcela poprosiť ako postupovať. Ďakujem za skorú odpoveď. Zuzana

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, z Vašej otázky vyplýva, že dcéra je na liečbe Minirinom. Efekt liečby popisujete ako veľmi dobrý. Myslím si, že Vaše obavy z pomočenia v inom prostredí (lyžiarsky zájazd) sú pri dodržiavaní režimových opatrení neopodstatnené. Skôr naopak. Suchý interval aj pri zmene prostredia môže len podporiť trvalý ústup nočného pomočovania. Veľmi dôležité je, aby ste dcéru upozornili na dôsledné dodržiavanie obmedzenia príjmu tekutín 2 hod pred spaním.


   Otázka
   Vysoké hodnoty obličiek po antibiotikach už aj po vysadení antibiotík, časté pomočovanie a časti smäd. Dobrý deň, aké voľnodostupné produkty, alebo vitamíny by ste okrem už klasickej liečby doporučili pridať na obličky? Niečo na opätovné naštartovanie obličiek ako Omega 3, vitamín B12, kyselina listová, D vitamin K1, K2, Astragalus, Quercetin, Resveratrol, kyselina hyualoronova, rutin, L-Arginin, sóda bikarbona, fisetin, či čo také iné doporučujete vy ako profesionál pridať pre zdravie obličiek? Ďakujem vám za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne problematikou nočného pomočovania. Vo Vašom prípade sa o takýto problém nejedná. S otázkami sa obráťte na Vášho ošetrujúceho lekára.


   Otázka
   Dobrý deň, môj syn každodenné sa pociká v škôlke cez deň iba má 5r a učiteľky už su na nervi stým.. Už sme riešili všetko možné ale trebalo by to čím skôr vyriešiť to pocikavanie.. Nechcem prísť takto o robotu.. Ďakujem za odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak je pomočovanie v spánku a dieťa dosiahlo 5 rokov veku, je potrebné vyhľadať odborného lekára - detského nefrológa alebo detského urológa, ktorý dieťa vyšetrí a doporučí ďalší postup.


   Otázka
   Dobrý deň.Dceru som odplienkovala keď mala 2,5 roka. Zo dňa na deň sama začala chodiť na nočník tak sme plienky úplne prestali dávať. Asi mesiac a pol všetko fungovalo. Chodila na nočník,v noci sa nepocikavala. No potom katastrofa. Hocikedy sa s kľudom vycika do postele,ráno sa budí mokrá. Veľkú potrebu v poslednej dobe tiež vykonáva do gatí. Už som zúfalá. Za každú radu alebo názor ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku 2,5 roka je únik moču ešte fyziologický a netreba ho riešiť vyšetrením u lekára. Ak trvá tento problém po dosiahnutí veku 5 rokov, dieťa je potrebné vyšetriť odborníkom.


   Otázka
   Dobrý deň, moja dcérka bude mať v januári 4 roky. Mame problém spať v suchu. Skúšali sme viac krát odplienkovat na noc, ale už mi nestíhala prať pracka, tak sme nakoniec stále skončili pri plienke. Aj keď ju mala stále som ju budila na pisanie stále v rovnaký čas. Dakedy sme to stihli, Dakedy nie. Plienky na spanie mala do nedávna ešte aj v škôlke. Plienky stále popišané. Ale som jej vysvetlila, ze už je veĺka a veľké detičky už plienky nemajú. Do škôlky plienky uz nedávam. Od kedy ich nemá v škôlke radšej nespi aby sa nepopisala, keďže vie ze inak by spala a sa popísa. Je z toho nervózna sama. V noci ju dávam naďalej písať v rovnaký čas. Ale sama sa na pisanie nevie zobudiť, dokonca ani keď už je popísaná. Mam to riesit s lekárom? Na svoj vek by to už v hlave mala vedieť zachytiť, že jej treba počas spania pisat, alebo nie?ďakujem za odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme problémom pomočovania v spánku. Tento problém sa rieši lekárom po dosiahnutí veku 5 rokov. Dovtedy sa snažíme obmedzovať tekutiny pred spaním.


   Otázka
   Dobrý deň máme také problém že môj syn 6 roční pokaka zase . Odkedy začal keď bol u otca .čomam robiť ako to mám riešiť?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne problémom nočného pomočovania. Vo Vašom prípade sa obráťte na svojho obvodného pediatra.


   Otázka
   Dobry den, nas 2r.syn (o mesiac 3r.) sa v noci pocikava aj 2-3x. Ked sa pocika, ani sa nezobudi, spi pocikany. Pred spanim vzdy vypije flasu mlieka, ale davame ho na nocnik pred spanim. V noci este niekedy (nie kazdu noc, skor sporadicky) vypije 1 mlieko. Bol nauceny chodit aj v noci na nocnik/zachod a stalo sa tiez, ze sa niekedy pocikal, ale nebolo to kazdu noc a vacsinou stale sa aj na to zobudil, ze sa pocikal. Pristupili sme teraz k tomu, ze ho v noci vezmeme na ruky a davame na nocik (rozpravame sa s nim, ze ideme na nocnik cikat). Pomaha to, ale mysime to urobit cca 2-3x za noc, inak sa pocika. Raz uz take \"obdobie\" mal (v lete), ale trvalo to cca tyzden a pocikal sa v noci raz a tiez pil v noci mlieko (aj viackrat v noci) - vtedy sme boli u babky a dedka na prazdninach. A teraz to zacalo - si s manzelom myslime - ze odkedy zacala skolka. Nikdy sme nekricali/netrestali/nesmiali sa atd. za nehody. Ked to zvladne bez nehody, tak ho pochvalime, vysvetlujeme, ked treba.. aj sa vela rozpravame o skolke, ma tam aj kamarata a 1 oblubenu ucitelku, ktoru ma rad. Odplienkovany bol v cca 2,5r. Cez den nehody nema. Radi by sme poculi Vas nazor odbornika na tento problem - ak su pre Vas informacie dostacujuce. Dakujeme!

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, základným predpokladom k vyriešeniu problému nočného pomočovania je obmedzovanie tekutín. Za tekutinu považujeme aj mlieko. U dieťaťa vo veku 3 rokov pri návyku piť mlieko pred spaním a počas noci je nočné pomočovanie prirodzené. Postupne obmedzujte mlieko počas noci a 2 hodiny pred spaním.


   Otázka
   Prosím radu všetky výsledky vyšetrenie nefrologia urológia neurológia ok MR hlavy ok na vylúčenie nádoru nasadenie liekov minirin vo vysokých dávkach lieky na epilepsiou atď...na nich nezareagoval neustále je nočné pomočovanie u 11 rocneho.Uz sme zúfalý

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade sa jedná pravdepodobne o neurologické ochorenie, pri ktorom sa nedostavila dostatočná odpoveď na liečbu Minirinom. Dodržiavajte prísne režimové opatrenia a o liečbe sa poraďte s Vašim neurológom a nefrológom.


   Otázka
   Dobry vecer prajem, mam otazku moj syn ma 4 roky ucime ho na nocnik ale nechce aj si ide naň sadnut ale potom nechce vstat aby sa nepocikal? Ked je bez plienky tak nevie kedy mu treba cikat az ket sa trocha pocika tak vtedy krici ze chce ist na nocnik.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa venujeme len problematike nočného pomočovania. Ak sa vo Vašom prípade jedná o nočné pomočovanie, dodržujte obmedzovanie tekutín pred spaním a po dovŕšení 5 roku veku, vyhľadajte detského nefrológa.


   Otázka
   Vnuk se začal ve čtyřech letech v noci pomocovat, dnes je mu 6 let, vyšetření nic nezjistili dyjagnostikovali mu autismus

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, deti s autizmom tvoria špecifickú skupinu detí s nočným pomočovaním. Postupujeme individuálne podľa toho, či je dieťa schopné dodržiavať režimové opatrenia. V prípade, že toleruje obmedzovanie tekutín 2 hodiny pred spaním a napriek tomu sa pomočuje, vyhľadajte detského nefrológa. Ten zváži najvhodnejší postup s ohľadom na základnú diagnózu.


   Otázka
   Je normálne sa pomočovať v noci keď ma niekto 15 rokov??

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, únik moču v noci pokladáme za normálny do veku 5 rokov. Nad túto vekovú hranicu je potrebné tento problém riešiť.


   Otázka
   Dobry den, Nas syn bude mat v novembri 8 rokov a kazdu noc sa pocika medzi 22hou a 23tou hodinou. Spi velmi tvrdo. Cez den nenosi plienku od 2,5 roka. Je nadpriemerne inteligentny, navstevuje skolu pre nadane deti. Ako vyriesit nocnu plienku? Dakujeme.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, čo najskôr je potrebné vyhľadať odborníka - detského nefrológa alebo urológa. Ten dieťa vyšetrí a zváži zahájenie medikamentóznej liečby. Základným predpokladom je obmedzovanie tekutín pred spaním.


   Otázka
   Dobrý deň, mám 3 ročného syna, ktorý pôjde o mesiac do škôlky. Asi tak dva mesiace bol odplienkovany a krásne sa pýtal na záchod kakať aj cikať. Pred pár týždňami sa začal pocikavať ,alebo skôr mu cvrkne celkom dosť a potom kričí ,že chce pišať. Je to pri každej jednej malej potrebe. Už sme mu to vysvetľovali, že musí povedať skôr, motivovali ho, ale nič. Stále sa ho pýtame či nechce cikať ale nechce o tom ani počuť. Nechce ísť ani vyskúšať či to nepôjde. Pocika sa aj pri poobednom spánku ,čo sa predtým veľmi málo stávalo. Boli sme u pediatričky,ale moč mal v poriadku.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku 3 rokov sa problém nočného pomočovania ešte nerieši. Ak je močový nález negatívny, treba postupne obmedzovať tekutiny pred spaním a ak pretrváva pomočovanie vo veku 5 rokov, je potrebné vyšetrenie u detského nefrológa, ktorý zváži ďalší postup.


   Otázka
   Syn má 3 a pol roka. Cca od 2 rokov bez plienky. Problém je, že do rána skoro nikdy nevydrží a pocika sa. Najprv sme ho dávali cikat okolo polnoci a ešte okolo 3x ráno..obom.uz stačilo len o polnoci a do rána vydržal. V poslednom čase.ale zas nevydrží a vstane pocikany. Je to normálne, alebo to treba nejako.riesit? Večer dostane piť.naposledy okolo 7, ešte okolo pol 9 pred spaním sa ide vycikat. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku Vášho syna nie je potrebné problém pomočovania riešiť. Vhodné je vyšetrenie moču u pediatra a obmedzovanie tekutín pred spaním. Problém nočného pomočovania sa rieši po dosiahnutí 5 roku veku.


   Otázka
   Dobrý deň chcela by som sa opýtať dcéra 4 ročná sa mi už rok v noci aj cez deň pocikava ,ako sa zobudí nejde na wc tak sa pocika ale aj keď len tak leži v posteli alebo niekde vonku sme . Prechladnutia není keďže nosí ponožky aj papuče . Odplienkovanu som ju mala už v 2 rokoch cez deň aj v noci nebol žiadny problém . V 2 rokoch jej diagnostikovali epilepsiu teraz nás lekárka chce poslať psychológovi ktorý sa zaoberá postihnutiu . Doma mám ešte 5 ročnú dcéru od nej vydi že musí chodiť normálne na wc . Tak by som sa chcela opýtať že kde je problém . S ich otcom nežijem 3 roky .máme teraz bábätko v rodine ale to tiež stim nesúvisí. Nepije už od 18h všetko suché strávi na večeru kde nieje voda . Spať chodí o 20-21h.dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, počkajte ešte do veku 5 rokov a potom sa objednajte na vyšetrenie k detskému nefrológovi. Ten po vyšetrení zváži zahájenie medikamentóznej liečby. Základnou podmienkou však je dôsledné dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín min. 2 hodiny pred spaním a úplné vyprázdnenie močového mechúra.


   Otázka
   Dobrý deň, rada by som sa chcela spýtať, ako pomôcť môjmu malému, aby sa prestal pocikavat. Odplienkovani sme boli cca od 1,5 roka, aj v noci. Všetko bolo vporiadku...pokým nenastúpil do škôlky a začal sa pocikavat cez deň aj v noci .. už som skúsila rôzne ..vyskúšali sme sa mu viac venovať, sledovať ho, pomáhať mu ísť na wc, pýtame sa ho častejšie, spolu s ním chodíme na wc, upravili sme režim,aby bol pravidelnejsi...rozprávali sme sa o tom veľa...no nič nezaberá...od apríla som ho zo škôlky odhlásila... chvíľu sme mali pocit, že sa to začína upravovať...no bola to len fakt chvíľa... Bola som dokonca u doktorky, či je poriadku, a je. Vyšetrenia nič neukázali. Ja som už zúfalá...rada by som mu pomohla...poradíte mi prosím... Už som rozmýšľala nad psychologičkou...no mám strach z toho, pretože cudzích ľudí sa niekedy boji .. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade sa najpravdepodobnejšie jedná o priamu súvislosť pomočovania s návštevou kolektívneho zariadenia. Ak vyšetrenie u Vašej lekárky bolo negatívne, najvhodnejšie je vyhľadať detského psychológa, ktorý určí príčinu a doporučí jej odstránenie. Ak by to neprinieslo žiadaný efekt a dieťa dosiahne 5 rokov veku, je vhodné pokračovať vyšetrením u detského nefrológa alebo urológa.


   Otázka
   Dobry den, chcel by som sa poradit ohladom pomocovania nasho 5r. syna. Doteraz sme nemali takmer ziadne problemy s pomocovanim (sem tam sa stala nehoda ale to tak 1x za 3 mesiace), ale posledne 2-3 mesiace sa nieco zmenilo a syn sa zacal pocikavat dost intenzivne (kebyze to nepodchytime aspon ako trocha tak to bolo 5x do tyzdna). Zacali sme zakladne opatrenia, nedavame mu vecer pit vela vody (maximalne nejaky hlt), po 18tej dostava uz na pridel len jeden 1.5dcl pohar vody na cely vecer, okolo polnoci ho stale zoberiem na zachod nech sa vypisa. Toto fungovalo tyzden/dva ale teraz sa pocikanie posunulo na 4-5 hodinu rano a posledne dva dni sa uz aj zobudil teda ze ide na zachod ale uz bol pocikany, pricom predtym to bolo okolo polnoci-jednej rano. Doma nemame nejake rodinne problemy, nehadame sa s manzelkou, v skolke sa stabilny kolektiv, dobre pani ucitelky, takze rozmyslame ci to je fyzickeho alebo psychickeho razu. Snazili sme sa mu vysvetlit ze to nieje dobre, spolu s nim prezliekame postelne pradlo, perieme, aby videl ze to je potreba vycistit ale skor ma zaujima ci to moze byt zdravotneho charakteru. Nasa doktorka nam predpisala tabletky na odcervenie, zeby to mohlo mat aj takyto charakter. Dali sme spravit aj komplexny rozbor mocu, ten neukazal ziadne anomalie. Tak som sa rozhodol ze sa skusim opytat aj u Vas, kedze ste specialista na tuto tematiku. Vopred dakujem za odpoved S pozdravom Lipowski

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak nastala takáto zmena po dlhom, suchom období, príčina je buď v ochorení obličiek alebo močových ciest, pri ktorom ale by bol pozitívny močový nález. Vo väčšine prípadov sú tieto prípady spojené s neúmernou psychickou záťažou. Podľa Vášho popisu zvýšené psychické napätie nepochádza z rodinného prostredia. Teda s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o prostredie kolektívneho zariadenia. Doporučujem čo najskôr vyhľadať detského psychológa. Ten po vyšetrení dieťaťa určí príčinu zvýšeného psychického napätia a doporučí najvhodnejší prístup na jeho odstránenie. Ak by sa nepodarilo takto odstrániť nočné pomočovanie, vyhľadajte potom detského nefrológa alebo urológa, ktorý zváži medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobrý deň.Už tri roky riešime nočné pomočovanie vnučky.Navštevovali sme psychológa,chodili sme na terapie hrou.Boli sme u nefrologicky,kde je vraj fyziologicky všetko v poriadku.Robili jej vyšeyrenia krvi a moču.Sonografické vyšetrenie nerobili.Užívať jej dali Minirin,ale aj napriek tomu sa pocikáva každú noc.Existuje ešte dáka možnosť čo by sme mohli urobiť? Malá ma ADD,je v starostlivosti neurológa a špeciáleho pedagóga..Ďakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašej otázke nie je uvedený vek dieťaťa, čo v tomto prípade môže byť dôležitý údaj. Prakticky ste vyčerpali všetky možnosti odborných vyšetrení. Nezostáva nič iné, len dôsledne dodržiavať režimové opatrenia a predpísanú medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobry den. nasa dcera mala 5 rokov v marci. Problemy s pocikavanim mala uz dlhsie. najcastejsie to bol priznak toho, ze bude chora (bezne prechladnutie). Po uzdraveni vsetko preslo. Minuly rok pomocovanie v noci trvalo dlho aj mimo choroby. detska lekarka urobila vysetrenia z mocu aj kontrolu, ale nic nezistili. v zime sa to upravilo. pocikala sa sem-tam. ale posledny mesiac sa to zase vratilo. a pocikava sa skoro kazdu noc. tekutiny pred spanim sa snazime obmedzit. aj sa ide vycikat tesne pred spanim. bolo by vhodne znovu komplexne vysetrenie? dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, nočné pomočovanie u Vašej dcéry je potrebné riešiť s odborníkom - detským nefrológom, alebo detským urológom. Je pravdepodobné, že bude potrebné zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobry den, syn 9 rocny sa obcas v noci pomoci. Niekedy vydrzi 3 mesiace bez nehody, inokedy v ramci 1 mesiaca 2-3x. Ako 4 rocny prekonal zapal mocovych ciest, bol na nefro - robili mu sono, vysetrenia, vsetko bolo ok. Rozmyslam, ci to nie je psychickeho charakteru, nakolko je dost citliva povaha. Vdaka

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, je potrebné zopakovať vyšetrenie v detskej nefrologickej ambulancii. Súčasne je vhodné aj vyšetrenie detským psychológom. Vzhľadom na vek netreba tieto vyšetrenia odkladať.


   Otázka
   Dobrý deň, zaznamenali sme nočné pomočovanie u 11-ročnej dcéry. Zopakovalo sa to cca 5 krát, v priebehu dvoch týždňov. Nebadáme, že by bola prechladnutá. Je čas obrátiť sa na odborníka? Ďakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, navštívte svojho pediatra. Na vyšetrenie si zoberte vzorku ranného moču dieťaťa. Predovšetkým treba zistiť, či Vaša dcéra nemá ochorenie, ktoré sa môže prejavovať nočným pomočovaním. Podľa výsledku vyšetrenia pediater zváži, či je potrebné vyšetrenie v odbornej ambulancii.


   Otázka
   Dobrý deň chlapec neurológ predpísal minirit ale je veľmi horký a chlapec zobral jednu a v žiadnom prípade už ďalšiu nechce v noci väčšinou je popísaný má tvrdý spánok ale má viacnásobné postihnutie podozrenie na ADHD či není nieaky iní liek ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vzhľadom na špecifické pridružené ochorenia je potrebné konzultovať tento prípad s lekárom, ktorý Minirin ordinoval. Ten zváži ďalší postup.


   Otázka
   Dobrý deň, chcem sa poradiť, mám 12-ročného syna, ktorý bol liečený Minirinom od cca 6 rokov pre nočnú enurézu, lieky užíval asi do 11 rokov, pocikávanie je už iba veľmi ojedinele - stane sa mu asi raz za dva týždne až mesiac že sa pociká, chcem sa opýtať či je to v poriadku alebo sa máme vrátiť k lekárovi príp. nasadiť opäť liečbu. Ďakujem,

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, v takýchto prípadoch je dôležité dôsledné dodržiavanie režimových opatrení. Súčasne je potrebné zaznamenávať do kalendára dni, v ktorých sa dieťa pomočí a ak, pri dodržiavaní režimu bude pretrvávať pomočovanie aj pri tak malej frekvencii, je nutné vyhľadať lekára, u ktorého bolo pred tým dieťa liečené.


   Otázka
   Dobry den. Prosim Vas o radu...dcerka ma 2,5roka a problem mame s oducanim od plienky. Pelne povie ze cikat ale nestihame to...ma cvrknute v nohavickach.ona si ubedomuje ze ide cikat len keby trosku skor povie a nevieme to nejako potlacit. Alebo uz povie cikat a uz cika. Uz to trva dlhsie fak preto prosim o radu. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne problémom úniku moču počas spánku. S ťažkosťami Vášho dieťaťa sa obráťte na pediatra, ktorý zváži ďalší diagnostický postup.


   Otázka
   Dobry den, chcem sa spytat ohladom pocikavania sa u mojej 4 rocnej dcerky, ci to uz riesit u doktora.. ? .. v noci sa nepocikava, zobudi sa ak jej treba a maximalne jej troska unikne ak som neni pri nej hned,, cez den je to opak,, cvrkne si velmi casto,, chodi aj casto cikat,, v mensich mnozstvach,, pri hre alebo ak je niecim zaujata tak nevnima ze jej treba a cvrkne,, vela krat ju sledujem a musim ju ohlasovat lebo uz vidim na jej postoji ze jej treba,, su dni kedy si dava pozor a tesime sa ze si necvrkla a potom pride niekolko dni po sebe co si cvrkne aj 7x za den.. nestipe ju ani neciti bolest v podbrusku,, bola odplienkovala v 2 rokoch a nebol ziaden problem az neak cca 3 mesiace dozadu ,, zmenu sme nemali ziadnu rodinnu,, viete mi prosim poradit? Ako postupovat dalej?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránka sa zaoberám výlučne nočným pomočovaním. Ak má Vaše dieťa problémy s močením počas dňa, obráťte sa na Vášho pediatra. Ten po vyšetrení zváži ďalší postup.


   Otázka
   Dobry den chcem sa opýtať moja dcerka fungovala normálne do nejakých 7.rokov a potom sa zacalo objavovať u nej nočné pomočovanie s tým že nie každú noc sa pociká ale je to aj tak dosť časté.Pred tým sme tieto problémy nemali.Viete mi prosím poradiť?Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vyhľadajte čo najskôr detského nefrológa alebo urológa, ktorý dieťa vyšetrí a zistí, či sa nejedná o nejaké ochorenie, u ktorého je pomočovanie jedným z príznakov. Ak vyšetrenie neodhalí inú príčinu pomočovania, veľmi pravdepodobne zaháji medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobrý deň. Mam 5 ročného syna ktorému pred nedávnom zistili detskú epilepsiu cca trvá to už 5 6 mesiacov samozrejme bez epileptickych záchvatov,dieťa sa mi pomočuje ties cca 6 7 mesiacov ,vnoci som ho chodila každú hodinu dávať močiť ale samozrejme je to prenas oboch veľmi ťažké,keď ho nechám bez plienky tak do pol noci je pomočeny ale nezabudni sa mi na to.Navstivili sme urológa ktorý povedal ze dieťa po ich stránke je úplne v poriadku,v máji sme objednaný ku psychologické,momentálne dieťa cez noc je plienkovane,koho prosim mam este navstivit aby ponihli mojmu synovi?Ďakujem s pozdravom Pavlikova

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade nie je veľmi vhodné opakovanie dieťa budiť a tým mu prerušiť spánok, čo nemusí mať dobrý vplyv na jeho základné ochorenie. Je potrebné dodržať základnú režimovú zásadu - obmedzenie tekutín pred spaním. Či je vhodná medikamentózna liečba nočného pomočovania, treba sa predovšetkým poradiť s ošetrujúcim detským neurológom. V prípade, že doporučí liečbu, obráťte sa na detského nefrológa.


   Otázka
   Dobrý deň Včera sme boli s dcérkou (5rokov) u urologa, kvôli nocnemu pomocovaniu. Dostala minirint tábletky. Ale keďže dcéra tam plakala, nestihla som sa lekára nič opýtať. Lieky ma užívať hodinu pred spaním. Hodinu pred spaním nepit. Len sa chcem opýtať ako to funguje keď je dieta choré , teplotuje a tekutiny treba podávať aj v noci? Vtedy sa minirint nedáva? Alebo keď užije minirint a chce sa napiť nemôže uz vôbec? Dcéra ešte chce pit mlieko , kedy jej ho najneskôr môžem dať? Soat chodí o ôsmej. Načítala som si nežiadúce účinky ako intoxikacia vodou a tak a teraz som stoho trochu vystrašená čo a ako. Lekára volám, je sa tam ťažko dovolať. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, platí zásada, ak dieťa berie Minirin, nemôže pred podaním piť žiadne tekutiny. Optimálne by tento interval mal mať trvanie 2 hodiny. Ak je potrebné v záujme zdravia dieťaťa zvýšiť príjem tekutín aj vo večerných hodinách (horúčnatý stav, zvýšená fyzická námaha alebo horúce počasie), v tom prípade podávame tekutiny, ale Minirin vynecháme. K pôvodnej liečbe sa vrátime, ak dieťa opäť môže dodržať obmedzenie tekutín vo večerných hodinách.


   Otázka
   Moja dcéra má 12 rokov a občas sa pomočuje tak raz za 10 dní. Ako jej môžem pomôcť ? Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak dodržuje Vaša dcéra režimové opatrenia (obmedzovanie tekutín pred spaním min. 2 hodiny), je najvyšší čas vyhľadať detského nefrológa. Po vyšetrení zváži zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobrý deň, syn mal vo februári 5 rokov. Od januára nemá plienku na spanie. Sú dni, keď sa v noci nepociká a vydrží až do zobudenia. A potom sú dni, keď sa pociká, a to buď keď tvrdo spí, vtedy sa na to vôbec nezobudí a inokedy zase keď má plytší spánok sa zobudí na to, že začal cikať tak dobehne a ešte sa ide vycikať do záchoda. Pitný režim má dobrý a snažíme sa, aby večer a pred spaním pil minimálne a tesne pred spaním sa išiel ešte vycikať. Chcem sa spýtať, či je to ešte v pohode, alebo je už potreba vyhľadať odborníka a čo sa s tým dá robiť. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak po dosiahnutí piateho roku veku trvá (hoci aj nepravidelne) nočné pomočovanie, je potrebné vyhľadať detského nefrológa. Ten dieťa vyšetrí a zváži zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Poprosím o kontakt na šikovného odborníka pri liečení nočného pomočovania 8 ročného dieťata ( pomočovanie od malička) v BA alebo v LV.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, s otázkou na konkrétneho detského nefrológa alebo detského urológa, ktorí sa zaoberajú nočným pomočovaním, sa obráťte na svojho praktického lekára pre deti a dorast. Ten najlepšie pozná odborníkov vo svojom okolí a určite Vám rád poradí.


   Otázka
   Pekný deň prajem, dcéra 4 roky v októbri tohto roka bude mať 5 rokov a pravidelne sa v noci pociká. Na noc dávame plienku aby som predišla tomu, aby spinkala v mokrom. Nie je pod žiadnym stresom a všetko riešime hravou formou a vysvetľovaním, že sa treba v noci vypýtať na nočník alebo vydržať 🙂 Pocikávanie je každú noc a počas noci ju viem prebrať a dať na nočník a vždy sa vyciká ale plienka je už mokrá. Druhým rokom navštevuje škôlku a pri obedňajšom spánku či v škôlke alebo doma sa nepociká, vydrží alebo sa sama vypýta. Chcela by som sa teda spýtať či treba navštíviť špecialistu alebo ešte počkať do dovŕšenia 5 rokov. Ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom Renáta Opetová

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, predovšetkým sa treba sústrediť na režimové opatrenia - obmedzovanie tekutín pred spaním (ideálne 2 hodiny). Ak bude napriek tomu pretrvávať pomočovanie po dosiahnutí veku 5 rokov, vyhľadajte odborníka - detského nefrológa alebo urológa. Po vyšetrení zváži najvhodnejší liečebný postup.


   Otázka
   Dobrý deň, prosím vás viete mi poradiť? Môj synček 3,5 ročný (autista), rok vie pekne sám počas dňa chodiť na nočník, i keď sme u rodiny, priateľov na návšteve.. v noci sa nepocikáva. No posledné tri dni si na nočník sadnúť nechce, nejde cikať i celé doobedie i keď sa mu chce, schová sa a pocika sa. Prirodzenie nemá zapálené/červené. Môžeme to mať nejaký psychicky pôvod? Druhým mesiacom chodieva na behaviorálnu terapiu vďaka čomu robí úžasné pokroky, tak si ti neviem vysvetliť. Vopred ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberám výlučne nočným pomočovaním. Prístup k pomočovaniu u detí s autizmom je špecifický. Riešenie je vždy založené na spolupráci s psychológom.


   Otázka
   Dobrý deň prajem. Potrebovala by som poradiť. Prosím vás moja dcéra má 15r. a ešte sa stane, že sa v noci pocika. Keď bola menšia ( 5 r.) boli sme u lekára, predpísal lieky menirin myslím ktoré užívala, ale potom sme tam prestali chodiť, ani už neviem prečo,asi som ako mama urobila chybu a zle som to vyhodnotila.( Myslela som, že z toho vyrastie ako ja, nikdy som sa ako dieťa na to neliecila a potom to prešlo samé). Prosím vás, vidím, že moja dcéra má z toho stres, dalo by sa jej nejako pomôcť? Zatiaľ skúšame budík v noci keď jej zazvoní vstane a vycika sa. Prosím dá sa jej ešte nejako pomôcť? Ďakujem za odpoveď Silvia

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, čo najskôr sa opäť vráťte do ambulancie, kde bola Vaša dcéra liečená. Veľmi pravdepodobne bude potrebné opäť liečbu nasadiť.


   Otázka
   Mam 13 rokou a pocikavam sa do posťela v noci 🌠 len že necoťim moč nevieťe mi porađit stim

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, treba čo najskôr vyhľadať odborníka - detského nefrológa, ktorý po vyšetrení zváži najvhodnejší postup.


   Otázka
   Dobrý deň, syn má takmer 3,5 roka. Cez deň bol odplienkovaný už ako 1,5 ročný, sám sa pekne pýtal, avšak postupne sa to začalo zhoršovať. Cez deň si takmer zakaždým cvrkne (či už viac alebo menej), povie, že sa pocikal a ide ešte docikať. Aj ho posielam vycikať sa, pripomínam, aby nezabudol ísť cikať, keď mu treba, vysvetľujem, že čokoľvek v tom momente robí, to na neho počká, aj motivačne lepíme samolepky ak má slipky suché. Funguje to tak na 10%. V noci stále plienku má, na potrebu cikania sa nezobudí a keby aj plienku nemal, pociká sa a nezobudí sa tiež, čiže v mokrom by spal až kým ho nenájdem. S kakaním problém nie je, to ovláda na 100%. Ako si s tým máme prosím poradiť?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne pomočovaním počas spánku, tj. nočným pomočovaním. Vo veku 3,5 roka je nočné pomočovanie ešte fyziologické a nie je nutné vyšetrenie alebo liečba. Je však vhodné postupne upravovať pitný režim tak, aby dieťa menej prijímalo tekutiny pred spaním.


   Otázka
   Dobrý deň, chcem sa len opýtať, je to v poriadku keď sa dieťa pociká každý deň v škôlke? Učiteľka vraví ze vraj každý deň počas spánku sa pociká. Tak sme zistili u detskej a vraví, ze do 5r to stačí nechať tak ze ešte potrebuje možno čas a musí si uvedomiť v hlave ze aby sa to nestávalo. Je to v poriadku zmeny sa to? Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, do veku 5 rokov sa pomočovanie v spánku ešte terapeuticky nerieši. Jediným riešením sú režimové opatrenia (obmedzenie tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie močového mechúra). Samozrejmosťou je vylúčená iná príčina pomočovania. Bolo by vhodné vyhľadať detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zvolí najvhodnejší postup.


   Otázka
   Som 78-rocna všeobecná lekárka na dôchodku. 50 ročný pacient (môj syn) trpí toho času na dráždivý mechúr a časte nočné močenie pri negatívnom urologickom náleze. V detstve (asi v 3 alebo 4 rokoch života) trpel na nočnú enurezu, ktorá ustúpila po cca. 14 dnovom podávaní kvapiek Rabilka. Chcela by som sa Vás opýtať, ci môže byt súvislosť medzi detskou enurezou a prejavmi dráždivého močového mechúra v dospelosti u môjho syna? Za Vašu konzultáciu by som sa Vám chcela dopredu poďakovať. S pozdravom, MUDr. Gizela Brljevičová Bratislava Mobile: 0918 144 283 E-mail: gizela.brljevicova@gmail.com

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Jedná sa o dve odlišné klinické jednotky. Primárna nočná enuréza je spôsobená nadmernou tvorbou moču v nočných hodinách a po presiahnutí funkčnej kapacity mechúra dôjde k samovoľnému úniku moču. U hyperkinetického mechúra sa jedná o poruchu funkcie močového mechúra. Z toho vyplýva aj rozdielny prístup k liečbe.


   Otázka
   Dobrý deň Môj syn má 15 rokov a stane sa mu že sa v noci pocura,niekedy je kľud aj mesiac niekedy nie,skúšali sme všetko už čo sa dalo , veľmi som už ako matka zúfalá,chci by sme vyhládat nejakého odbornika na tento problém.V noci veľmi tvrdo spi nezobudí sa ani na budík.Uz neviem čo mám robiť.Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, v každom prípade vyhľadajte odborníka - detského nefrológa alebo detského urológa, ktorý Vášho syna vyšetrí a s najväčšou pravdepodobnosťou zaháji medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobry den, dcera 2,5 roka zacala chodit cikat na nocnik ked mala vyse 2 rokov. Na kakanie si pyta pravidelne plienku ale cikat chodila bez problemov sama. Pred asi tyzdnom zacala nocnik odmietat, pocikava sa alebo krici ze jej treba cikat ale sadnut na nocnik je pre nu absolutny horor a nemozne. Vobec nerozumiem co sa mohlo zasadneho stat ze jej to spustilo takyto blok. Vidim, ze zadrziava pokial sa s placom nepocika. Pocas tohto obdobia bola mierne chora - sopel, kasel bez teploty. Ako prosim si s tym poradit? Nechcem v nej prehlobovat ten blok ale aj by som bola nerada aby sme sa v 2,5 roku vratili k plienkam. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, pri problémoch Vašej dcéry, ako ich popisujete, je potrebné vyšetrenie moču na vylúčenie infekcie močových ciest. Odoberte moč a v sterilnej skúmavke ho dajte vyšetriť obvodnému pediatrovi. Podľa výsledku obvodný pediater rozhodne o ďalšom postupe.


   Otázka
   Dobry den ! Touto cestou vás prosím o radu, s pomoc,moja 8 ročná vnučka sa v noci pocikáva. Má obdobie kedy je všetko v poriadku niekoľko dní, hlavne v lete. No príde obdobie keď aj niekoľko dní po sebe sa v noci dociká. Niekedy stačí trošku byť soplavá a je to. Skúšame už na večer menej piť, no aj tak sa to stane . Bývalý partner na ňu za to kričí, ja nie, mi trápi ma to viac a viac. Minule mi dcérka povedala, že chce chodiť k psychológovi. S priateľom sme rozídeni, dcérka k nemu chodí každý druhý týždeň Čo mám robiť? Ako pomôcť dcérke. Ďakujem za pomoc a prvú radu

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je potrebné navštíviť ambulanciu odborného lekára - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a ak to bude potrebné, zaháji medikamentóznu liečbu. Vzhľadom na vek neodkladajte toto vyšetrenie, lebo vo veku 8 rokov už dieťa vníma pomočovanie tak, že môže negatívne ovplyvniť psychický vývoj.


   Otázka
   Dobrý deň, mám takmer 3 ročnú dcéru a cez deň sa vôbec nepociká. Pred spaním sa vyciká a v noci ju ešte dávam cikať ja. No ráno je pocikaná. Nočník jej dávam k posteli a vždy jej vysvetlím, že musí ísť cikať keď ráno vstane no úplne zbytočne. Viem že aj keď je už hore a leží v posteli aj tak sa do nej vyciká a nepoužije nočník. Už som zúfalá a neviem čo s ňou. Či je fakt lenivá vstať a vycikať sa do nočníka. Aj cez obed keď len leží v posteli tak sa pociká a stalo sa že sa aj pokakala.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku 3 rokov sú úniky moču počas spánku ešte normálnym javom. Pri najbližšej návšteve Vášho praktického detského lekára, vezmite so sebou aj vzorku moču. Ak výsledok vyšetrenia bude negatívny, tak je najvhodnejšie postupne obmedzovať tekutiny pred spaním. Ak by problém pretrvával, po dosiahnutí veku 5 rokov vyhľadajte odborníka na problematiku nočného pomočovania - detského nefrológa alebo detského urológa.


   Otázka
   Dobrý deň, 7 ročný syn sa začal v noci pocikávať.. Psychicky mi príde ale v poriadku, nie som si vedomá žiadnych stresov.. Do toho jedine čo mi napadá je , že sa mu dosť rýchlo začal zhoršovať zrak ( krátkozrakosť) . Myslíte, že to môže spolu súvisieť? Aký postoj mám k tomu zaujať? Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, v prvom rade vyhľadajte detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a doporučí, ak to bude potrebné, vyšetrenia aj u iných odborníkov. Ak si to bude stav vyžadovať, zaháji medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobrý deň Syn bol odplienkovany keď mal 3 roky v noci ešte mal plienku Neskôr sme plienku už nedávali mal asi 3,5 roka Počas dňa mal cvrko ale to sa ustálilo Keď už bol odplienkovany vždy večer pred spaním sa vycikal a ešte sme ho dali vycikat okolo 22:00 niekedy sa stalo že sme nestihli ho dať na wc a pocikal sa to bolo občasne Teraz ma 5 rokov. Pól roka do zadu cca sme intenzívne začali chorľavieť a stalo sa že ešte pred tým ako sme ho večer dali cikat sa pocikal Viem že večer ma vitamíny tak sa napije Začal sa aj ráno pocikavat aj počas dňa ma cvrko Všimla som si že je to počas choroby a maly ma diagnostikovaný vodný pruh Tak neviem či to môže s tým súvisieť Pruh ma na vajíčku Čaká ho operácia. V minulosti sme mali problémy aj s vyprazdnovanim Môže to s tým súvisieť alebo nám navštíviť lekára. Môže to súvisieť aj so psychickým vypätím kedze sme mali ťažké obdobie Ďakujem za radu. S pozdravom Nagy

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je potrebné absolvovať vyšetrenie u detského nefrológa alebo detského urológa. Vhodné by bolo doplniť aj psychologické vyšetrenie. Z Vášho popisu je pravdepodobné, že ide o pôsobenie viacerých faktorov, ktoré sú zodpovedné za úniky moču. Bez týchto vyšetrení je ťažké určiť najvhodnejší spôsob liečby.


   Otázka
   Dobry den, dcerka 6r. sa zacala odrazu pocikvat pred mesiacom v noci - niekedy aj 2x a cez den ma unik a ani o tom nevie. Boli sme na sono u urologa, na sono aj celeho bruska, orl, ideme ku gynekologovi a psychologovi. Moc bol brany 4x a bol dobry. CRP v norme (8). Planujeme nefrologa este. Neviem ako to je mozne, co sa zrazu stalo, v zivote sa dcerke nic nezmenilo, vsetky vysetrenia doteraz boli v poriadku. Vedeli by ste mi poradit co by sme mohli este urobit? Mame aj termin na ur.klinike na Kramaroch, ale zial az vo februari, dovtedy musime trpiet. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, postup pri vyšetrovaní je správny. Je potrebné absolvovať všetky tieto vyšetrenia a potom odborník na túto problematiku, detský nefrológ alebo urológ, určí najvhodnejší postup. Zatiaľ dodržujte režimové opatrenia.


   Otázka
   Dobrý deň prosím vám mám syna bude mať 7 rokov a stáva sa mu že si cvrkne cez deň v noci nie prosím mať to riešiť s urologom ale mne to skôr príde že nemá čas ísť sa vycikat ďakujem krásne .m

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa venujeme výlučne nočnému pomočovaniu.


   Otázka
   Pekný deň.. Mala ma 2a pol roka už pol roka je odplienkovana no v noci plienku ma ...pre istotu.Doteraz bolo všetko v poriadku až na posledný mesiac kedy sa proste raz za 2 dní pocika bud von na prechadzke alebo dnu .už som zúfalá....ustane to samé ci s tým treba bojovať a keď tak ako?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku 2 rokov je únik moču cez deň alebo v noci normálnym javom a ak dieťa nemá iné príznaky ochorenia, tento problém netreba riešiť.


   Otázka
   Dobry den. 5 ročný synček sa stále pocikáva v noci,každú noc.Dávam mu plienky.Párkrát mal suchu plienku,ale väčšinou je mokrá.Skúšali sme všeličo,obmedziť pitie večer,zobudiť ho v noci a dať cikať,viacmenej nič nepomohlo.Cez je to v pohode,až na to,že cikať ide už na poslednú chvilu,tak mu často cvrkne a niekedy povie,že ani necítil,ze mu cvrklo. Pocikával sa aj v školke cez obedný spánok,teraz už kvoli tomu cez obed radšej nespí.Podla pediatričky je to do 6 rokov v poriadku.Ďakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak dieťa dodržiava obmedzovanie tekutín pred spaním a je vyšetrené u odborného lekára, po dovŕšení veku 5 rokov je vhodné zahájiť medikamentóznu liečbu. Navštívte odborného lekára - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zváži zahájenie medikamentóznej liečby. Základným predpokladom zostáva dodržiavanie režimových opatrení.


   Otázka
   Dobrý večer prosím vás o radu môj syn má 5 rokov od začiatku školského roka začal chodiť do predškolskej.... Veľmi sa tam ani moc nechce chodiť plače je smutný.... Náš problém je v tomto že nosí ešte plienky lebo bez plienky sa nevykaka ani za svet a keď mu nedám plienku tak stolicu zadržiava a má potom zápchu...Naša pediatricka radi ešte nechať plienku....Doma sa pýta cikať úplne že ukážkovo vôbec sa nepocikava nič krásne ide sám no skolke je to opak v pondelok sa krásne pýtal v utorok sa pocikal raz keď boli vonku a dnes sa pocikal 2krat tak riaditeľka nám dala mesiac aby sme si to trénovali ostáva doma ale ako to môžem zmeniť keď on doma normálne chodí cikať?plienku si pýta len keď sa mu chce klakať

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne nočným pomočovaním. Vo Vašom prípade však je zrejmé, ťažkosti vyplývajú zo zvýšeného psychického napätia v kolektívnom zariadení. Najvhodnejšie by bolo vyhľadať detského psychológa, ktorý zvolí najvhodnejší prístup.


   Otázka
   Dobrý deň, syn má za chvíľu 5rokov a doposiaľ sme mali len 2 suché noci. U detského urológa sme boli v lete, bez zjavného nálezu. Snažila som sa ho budiť počas noci no ráno bol aj tak mokrý. Čo ma trápi viac od nástupu do škôlky minulý rok sa začal pocikávať aj na obedný spánok, a to aj vtedy keď nespí (doma sa mu to nestávalo). Sem tam mu aj ucvrkne počas hry keď drží do poslednej chvíle. Pani učiteľky v škôlke ho posielajú aj viac krát počas aj pred spánkom no aj tak sa stane že je mokrý. Neviem už čo robiť a ako mu pomôcť na ďalšiu kontrolu máme ísť v 5tich rokoch, no od poslednej žiaden progres. a to má aj mladšieho brata ktorý je už úplne bez plienok (2r). Za odpoveď Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, dieťa je vyšetrené a sledované detským urológom. Je to odborník, ktorý sa zaoberá problematikou úniku moču v detskom veku. Počkajte do kontroly, značte frekvenciu únikov moču a pri kontrole sa s detským urológom poraďte o ďalšom postupe.


   Otázka
   Dobry deň týždeň dozadu sme boli na dovolenke pri mori a syn 2r sa tam pocikal aj pokakal moc sme to neriešili hovorili sme si ze však je na novom mieste tak asi preto lebo aj ostatním deťom sa to stalo co tam s nami boli ale ked sme prisli domov tak odvtedy sa pocika každú noc cez deň v pohode ale vnoci vzdy a pritom ho dam vzdy večer cikat ani nepije uz pred spaním tak neviem co to na neho prišlo po tej dovolenke….plienky nema 4 mesiace

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku 2 rokov je nočný únik moču ešte fyziologický a netreba ho ako taký riešiť. Je však potrebné dať vyšetriť moč a v prípade, že je nález negatívny, treba byť len trpezlivý. Po čase nastúpi s veľkou pravdepodobnosťou opäť suchý interval.


   Otázka
   Dobrý deň, máme problém s nočným pomočovaním a občasnými dennými “cvrknutiami”. Dcéra mala ako 10 mesačná zápal obličky a rok nato zapál močových ciest od vtedy už sa to neopakovalo a boli sme aj vyradení z nefrologie. Odplienkovaná bola keď mala 2,5 roka a cca od 4roch rokov sa začala pocikavat. V tom obdobi nenastala ani žiadna zmena, udalosť čo by ju mohlo ovplyvniť. Začiatkom tohto roka sme navštívili aj urológa, vyšetril sa moč, bola na sone, mali sme mikčnu kartu všetko bolo v poriadku. Režim sme mali dobrý tak úpravy boli minimálne. Po návšteve urologa prestala s pocikavanim na tri mesiace keď som volala s doktorom povedala že je všetko v poriadku začala sa od toho dňa znova pocikavat. Chcela by som sa ešte vyhnúť liekom. Naposledy pije o cca 18tej a spat chodí 20:00 - 20:30 a niekedy sa pomočí aj dva krát za nové. Pred spaním ide au dva tri krát na wc a potom o 22:00 ju dávame na nočník že ju len prenesieme. Niekde som čítala že to nie je vhodný spôsob, že lepšie zobudiť a tak ísť cikať aby si to uvedomovala. Aký je najlepší spôsob? A je možné že sa vyhneme liekom? Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak sa pomočovanie od poslednej kontroly u urológa zhoršilo, je potrebné sa objednať na kontrolu a podľa Vašich údajov je veľmi pravdepodobné, že bude potrebné zahájiť medikamentóznu liečbu. Budenie na močenie nie je v tomto prípade najvhodnejší spôsob riešenia problému.


   Otázka
   Dobrý deň. Mám 5. ročnú dcérku. Stále sa v noci pomočuje. Cez deň v poriadku, i keď stále ju musíme upozorňovať, lebo vidíme, že nechce ísť. Dôležitejšia je hra. Ale cez deň sa nepociká. V noci nechce plienku. Plače, že už nie je bábätko. Tak máme nepremokavé plachty. Každú druhú, niekedy každú tretiu noc sa pomočí. Spí veľmi tvrdo. Dokonca niekedy počujeme prúd moču a nepreberie sa na to. Zistili sme že cikáva okolo 23:00 hod. Snažili sme sa ju budiť, ale nemá to dobrú odozvu. Začne sa hnevať, kope nohami, nechce sa prebrať. Skúšame to niekedy aj pol hodinku v noci. Pred spinkaním sa niekedy ide vycikať. Vtedy sa pomočí okolo druhej v noci a keď sa nejde vycikať pred spinkaním( povie že sa jej nedá) tak je to okolo 23:00 hod. Poraďte nám prosím ako ďalej. Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, základom je prísne dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín vo večerných hodinách, najlepšie 2 hodiny pred spaním bez príjmu tekutín a tesne pred spaním dôkladné vyprázdnenie močového mechúra. Ak aj pri tomto režime pretrváva nočné pomočovanie, je potrebné vyhľadať odborníka - detského nefrológa, ktorý zváži medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Som matka 12-ročné syna/ má aj dvojičku dcéru/. Za posledných 14-dni sa 2x pomočil.Počas týchto 14 dní je prechladnutý,posledný týždeň v ATB liečbe , aktuálne prevažuje suchý kašel,počas dňa a aj v noci. Váham,či za tým vidieť niečo viac,alebo to suvisí s ochorením horných ciest dýchacích. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak sa objaví nočné pomočovanie vo veku 12 rokov, treba pátrať predovšetkým po iných ochoreniach, ktoré môžu nočný únik moču spôsobovať. Choďte na vyšetrenie k svojmu praktickému lekárovi a vezmite prvú vzorku ranného moču. Obvodný lekár na základe vyšetrenia určí ďalší postup. Ak by pomočovanie neustupovalo, je potrebné vyhľadať odborníka - detského nefrológa.


   Otázka
   Dobrý den mame 5 ročnú dcéru ktorá musí mat na noc plienky lebo sa každý večer pocika.cez deň je super chodí sama vtedy nie je žiadny problém.podarilo sa mi na 3,5 roka ju odučiť ALE nastúpila do škôlky kde sme mali problém nechcela tam vôbec chodiť a začala sa v noci pocikávať .po zvážení s pediatričkov sme ju nechali doma ale pocikávanie nam ostalo.teraz začala znova chodiť do škôlky a bez problémov ...ale pocikávanie nam ostalo skúšali sme všeličo ale nepomáha.poradíte nam ??bude to psychikou? alebo to nemám riešiť zatiaľ keď cez deň funguje ok?.poobedňajší spánok už nemá. Ďakujem za odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, je pravdepodobné, že vo Vašom prípade je psychika dôležitý faktor pri nočnom pomočovaní. Vzhľadom na vek 5 rokov je už potrebné vyhľadať odborníka - detského nefrológa. Súčasne by bolo vhodné obrátiť sa na detského psychológa, ktorý vyhodnotí do akej miery sa psychika podieľa na pretrvávajúcom nočnom pomočovaní.


   Otázka
   Dobrý môj syn má 8 rokov a v noci sa počúrava bral lieky a náhle keď sme ich vysadili zase sa počúrava vôbec mu to v noci nevadí vôbec sa na to nezobudi že je mokry co by ste mi poradili vopred ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, recidíva nočného pomočovania po náhlom vysadení liečby je pomerne častý jav. Radím Vám objednať sa na kontrolu u lekára, ktorý Vám lieky predpisoval a pokračovať v liečbe pôvodnou dávkou. Najdôležitejšie je dosiahnuť opäť suché obdobie. Postupné vysadzovanie liečby musí riadiť odborník. Sú však aj prípady, kedy sa bez liečby nedosiahne suchý interval. Vtedy sa podáva najnižšia dávka, pri ktorej sa ešte dieťa nepomočí.


   Otázka
   Dobrý deň, syn bude mať 12.9.2022 4roky, v noci sa ešte stále veľmi často pociká. v rôznych časoch. Dnes napr až ráno o piatej. Spáva bez plienky. Niekedy sa stane, že ho pocikanie ani neprebudí a dokáže spať ďalej akoby sa nic neudialo, inokedy ma zavolá, že sa pocikal. tak ho prezlečiem presuniem a spí ďalej. Chcem sa spýtať, kedy už je nutné navštíviť odborníka a riešiť to vo väčšej miere. Ďakujem Júlia

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, platí všeobecné pravidlo, že nočné pomočovanie sa rieši, ak nedostatočne účinkujú režimové opatrenia a druhou podmienkou je vek 5 rokov. Snažte sa obmedzovať tekutiny pred spaním, nevracajte sa k používaniu plienok, používajte absorpčné podložky. Ak by tieto opatrenia neviedli k postupnému odstráneniu nočného pomočovania, vo veku 5 rokov vyhľadajte odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zváži najvhodnejší liečebný postup.


   Otázka
   Dobry den, nocne pomocovanie 7-r. dietata je geneticke zo strany matky. Matka navstivila odbornikov v 5. roku veku dietata, kde bolo odporucane vecer uz nepit a dieta budit v noci kazdu hodinu, resp. niekolkokrat za noc. Verdikt bol, ze dieta sa bude pomocovat cca do 12. roku veku. Pokusy bez plienky zlyhali, resp. matka rezignovala, dieta plienkuje. S dietatom momentalne skusame noci bez plienky, dieta budime 2x v noci. Rada by som vedela, ci sa dieta casom bude vediet aj samo zobudit a ist na wc, al. ho bude treba budit niekolko rokov niekolkokrat v noci. Pripadne prijala by som aj ine rady... Chcela by som dietatu pomoct, lebo evidentne ho to trapi. Dakujem velmi pekne za odpoved. S.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, píšete, že matka navštívila odborníkov, ktorí doporučili ako základ prístupu k problému opakované budenie v noci. Tento prístup u dieťaťa nemá efekt, skôr naopak. Doporučujem vyhľadať detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí, vylúči iné príčiny nočného pomočovania a s veľkou pravdepodobnosťou zaháji medikamentóznu liečbu. Problém treba riešiť, aby nedošlo k zmenám psychiky vo vývoji dieťaťa.


   Otázka
   Môj syn má 11 rokov a stále sa pocikava.bral dlhodobo minirin.potom skúsili aj eurin bez výsledku.chodime aj do psychickej a psychiatrickej ambulancie nakoľko je veľmi živý a dali mu triapridal.nic z toho nepomáha.snazime sa dodržiavať pitný režim pár krát to porušil tak ho na nefrologi jej ambulancii odmietli liečiť s tým že im je to jedno.sme zúfalý a môj syn tiež.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, v niektorých prípadoch, hoci zriedkavo, napriek dodržiavaniu režimových opatrení a medikamentóznej liečbe, nočné pomočovanie pretrváva. Väčšinou sa jedná o pacientov, kde príčina je psychického charakteru. Je pravdepodobné, že vo Vašom prípade sa jedná o túto príčinu. Nakoniec vyplýva to aj z toho, že detský psychiater sa rozhodol pre medikamentóznu liečbu. Základom zostáva dodržiavanie režimových opatrení a súčasne pravidelne dlhodobé užívanie psychiatrom doporučenej liečby.


   Otázka
   Dobrý deň, moj syn má 2 roky a 2 mesiace. 6.4.2022 mal Covid 19. Pred Covidom sa malý pekné pýtal aj cikať aj kakať. plienku mal už len v noci cez deň bola po spánku dlhodobo suchá. Cez covid sme sa museli vrátiť k plienkam nakoľko sa dosť často pocikal a cítil sa nesvoj a hanbil sa. Pýtal si ju aj cez deň tak som dala. ( možno som nemala) Moja otázka teda znie ja viem, že je maličký ale od septembra som ho chcela dať do škôlky nakoľko bol na 90% odplienkovany. Môže to mať nejaký neurologický pôvod alebo mam len počkať pokiaľ si zase začne uvedomovať, že sa mu dá cikať? S kakanim problém nemá pekne sa pýta. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, tento týždeň som sa pýtala lekárky, ako to mám riešiť. Syn má 5 rokov a stále sa v noci pocikava. Má stále plienku. Povedala mi, že ho mám v noci zobudiť a pred spaním mi nemám dávať piť aspoň 2 hodiny. Je toto dobrý postup? Ďakujem za odpoved

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Mám takmer 6r syna (16.6byde 6r.)boli sme s pocikavanim u lekára dal mu nejaké lieky na 3dni ,,neprestalo to..budím syna 2x v noci raz o pol noci a potom cca okolo pol 3rano ale on ani nevie že tam ide sám(má 20kg nosiť ho nebudem kľudne zaspí zase...rstane sa že potom sa nepocika ale stane sa že práve medzu tým časom sa pocika...čo robiť ..ja a môj manžel sme sa pocuravali do 11-12roku...ja som to mala skôr psychické(stres s rozhádaných rodičov)... myslíte že to u syna prestane po 6roku?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Prosim Vas je mozne, ze sa moj vnuk vo veku 8 rokov pocikava preto, ze bol neskoro odplienkovany?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, kamarátkina 6 ročná dcérka sa občas v noci pociká, máva také obdobia, že sa jej to stane 1x alebo niekedy niekoľko nocí po sebe, potom sa to nestane aj vyše 2 mesiacov. Je možné, že to súvisí s tým, že vypije viac vody večer, alebo ju obchádza choroba či má zvýšený stres. Nie je to jednoznačne. Je podľa vás potrebné riešiť to s lekárom? Dievčatko sa za to ráno trochu hanbí, nezaťažuje to, potom to vypustí z hlavy a nerieši to už, rodičia to doma tiež neriešia, hovoria jej že sa to občas stáva a potom dávajú väčší pozor na príjem tekutín vo večerných hodinách. Úplne odplienkovaná bola tesne pred nástupom do škôlky keď mala 2 roky a 7 mesiacov, obdobia pocikávania sa v noci sa objavujú od nástupu do škôlky, s narastaním veku sú asi menej časté, ako kedy. Vopred ďakujem za vašu odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den, chcela by som sa poradit o probleme mojho syna,ma 5.5 roka..4mesiace mal suche obdobie, bez problemov sa v noci zobudil v ktorukolvek hodinu a siel sam na zachod, popripade ma ohlasil ze mu treba cikat, posledne 3tyzdne sa opat zacal pocikavat, zo zaciatku sa stavalo ze sa na cikanie aspon zobudil a zacal chodit zmatene po izbe,kym som si to nevsimla, vacsinou bol ale uz vtedy pocikany, tento stav sa ale zhorsil a teraz sa uz ani nezobudi a najdem ho len pocikaneho v posteli,.Nepredpokladam zeby to bola psychika.Naozaj tomu nerozumiem. Dakujem ze kazdu radu.Prajem pekny den.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den, mam 5,5 rocneho synceka, ktory sa na den aj noc odplienkoval velmi rychlo - skoro do tyzdna bolo po kazdej nehode, v 2 rokoch a 7 mesiacoch. Odvtedy sem tam bola nejaka nehoda v noci, mozno raz za dva mesiace. Avsak minuly rok v auguste sa zacal pocikavat a trvalo asi 3-4 tyzdne, pokym znova sa prestal. Pripisovala som to stresu, kedy chodil do skolky a bol na novom mieste a dali mu do triedy spoluziaka, ktory deti velmi bil a sikanoval. Skontaktovala som mudr Cernansku-nefrologicku a v septembri sme sli na vysetrenie. Avsak uz problem odisiel , no sli sme aj tak. Odvtedy bol pokoj a ked sme boli u svokrovcov v decembri 3tyzdne, skoro kazdu noc bol pocikany. Vratili sme sa a prestal, znova bol asi mesiac klud a pred 3 tzydnami to zacalo znova. Kazdu noc bude precikany uplne alebo len cvrknuty, niekedy precikany aj 2x za noc. Robime tieto opatrenia: 1. Posledna voda o 18.30-18.45 2. Cez den dodrziava pitny rezim 3. Pred spanim vycikat - cca 20.00 4. Dame ho vycikat este o 22.30. Napriek tomu sa pocika, je to vacsinou v noci, predtym to bolo este do 22.30. O 2t ideme na kontrolu na nefrologiu. Moja otazka je: Kedze uz maval suche obdobie, nemam pocit, ze to suvisi s hormonami ale skor so psychikou. Nevnimam, ze by mal ale vacsi stres teraz v skolke - posledne 3 tyzdne. Mozno naozaj aj ma, no netusim z coho. Syncek vie, ze sa pocikava a hanbi sa za to a ato aj napriek tomu, ze nerobime z toho vedu, nevynadali sme mu nikdy, ani sa nehnevame, len mu poviem, ze sa to stava a ze nam pani doktorka pomoze, ze mozno jeho telicko ho nexhxe posluchat. Ked je rano pocikany, tak sa vyhovara, ze je spoteny, alebo ze nie je pocikany ze sa mi to len zda, alebo sa mece a je hore v noci a ja uz viem, ze mu je nepohodlne a ze je mokry. Toto ma celkom desi, ze to zapiera a vyhovara sa. Dakujem Vam za akukolvek odpoved a vdaka za Vasu sluzbu. S uctou, eva tornello veselska

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   DObrý den, chcela by som sa spýtať, mame 4,5ročnu dcerku (tretie dieť) ma dvoch starších bratov, a odplienkovana bola v dvoch rokoch, bez problemov zvladala aj noci bez cikania, aj den. a zrazu sa nam začala v noci pomočovať, aj tri x, alebo nadránom, dokonca dnes sa pocikala aj ráno pri sledovani rozprávky. to s anikdy nestavalo. nesťažuje si na bolest, nic.skor reaguje podráždene a odmietavo. co si všímať, ako reagovať na takýto stav? Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, chcem sa spýtať čo by mohol byť problém pri docikávaní sa 5 ročného chlapčeka v spánku. Chodí do škôlky, pred spánkom ide aj 3x cikať a vždy ciká veľa a aj tak sa za tú hodinu spánku pociká. Detto v noci. Problém je dlhodobý, v podstate od samého začiatku. Lekárka vraví, že je chlapec a tým to trvá dlhšie kým sa naučí. On sa totižto ani nepreberie zo spánku. Cez deň nemáme žiadny problém, piť sa mi nezdá žeby pil nadmerne veľa. Viem, že existujú nejaké kvapky, ktoré sa podávajú takýmto detičkám, v škôlke s tým už majú skúsenosť. Poprípade viete mi poradiť nejaký voľno predajný liek? Ďakujem za Vašu odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, dcérka 2,5 roka sa pocikáva v noci, občas má aj suchú plienku, ale väčšinou nie. Odplienkovaná je od 2 rokov, občas sa iej stane aj cez deň keď sa pozabudne. Chcem sa spýtať či je to normálne alebo to treba nejako riešiť.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý večer mame 4 ročnú dcéru ktorá musí mat na noc plienky lebo sa každý večer pocika.cez deň je super chodí sama vtedy nie je žiadny problém.podarilo sa mi na 3,5 roka ju odučiť ALE nastúpila do škôlky kde sme mali problém nechcela tam vôbec chodiť a začala sa v noci pocikávať .po zvážení s pediatričkov sme ju nechali doma ale pocikávanie nam ostalo.teraz začala znova chodiť do škôlky a bez problémov ...ale pocikávanie nam ostalo skúšali sme všeličo ale nepomáha.poradíte nam ??bude to psychikou? alebo to nemám riešiť zatiaľ keď cez deň funguje ok?.poobedňajší spánok už nemá. Ďakujem za odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Prosím Vás môže liek Spiromon (od Alergologičky) spôsobiť nočné pocikavanie. Môj 5 ročný syn ho užíva pred spaním a stáva sa mu,že keď ide spinkať okolo 20h a vykoná si nočnú toaletu,tak okolo 23h. je už pocikany. Ďakujem krásne za odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den, Dcerka mala nedavno 6 rokov. Pocikava sa 3-4x do tyzdna, iba v noci, cez den nikdy. Po uzivani Vermoxu sme sa prblemu na par tyzdnov zbavili, ale vratilo sa to, Vermox sme uzivali uz asi 7x a testy na parazity zo stolice boli negativne. Nemame ziadne domace zvierata. Aj ja som v detstve trpela pomocovanim, i ked nie tak casto. Po sviatkoch chcem dcerku objednat na nefrologiu. Pitny rezim ma dobry, po veceri sa obcas napije pri umyvani zubov, ale nie vela. Spavat chodi vzdy v rovnakom case. Medzi umytim zuov a zaspanim prebehne aj 3x na zachod sa vycikat. V noci sa obcas zobudi a aj ked trosku cvrkne do postele, este dobehne aj na zachod. Je nieco co by ste nam odporucili vyskusat? Dakujem mockrat za kazdu radu.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, syn trpí nočnou enurezou 4.rok,ma za sebou sériu vyšetrení plus zbieranie moču, má nasadenu liečbu no aj tak sa občas pocika, už som z toho zúfalá a napchavat ho liekmi nechcem do nekonečna, prosím pomôžte mi 😑

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den,prosim Vas mam 2 deti 5,5r syn a 3,5r syn...obaja su odplienkovany no v noci musia mat obaja.plienky lebo unac su premocene aj matrace..jedna plienka im staci spia celu noc srn tam sa zobudia...ja uz neviem co robit...pred spanim aj v noci sa zobudia nato ze su smedny a vypiju aj cely pohar 1,5dc..cistej vody...nqjskor som slusala kazde 2 h..v noci ich davat na zachod pisali ale aj tak bolo v plienke nico..a vidim ze 5,5r syna to treba..rano povie mami uz zase som popisany...prosim poradte mi.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, moja 6r dcera sa budi kazdu noc na to, ze je pocikana. Problem ma od malicka, najprv nas pediater ubezpecoval, ze do 5r je to este ok a neriesil, az potom nas poslal k urologovi. Vyšetrenia mocu a ultrazvuk su v poriadku. Este minuly rok v septembri zacala brat lieky Minirin melt, vybrala 3balenia a vsetko bolo v poriadku cca 8mesiacov bola bez nehody. Tesne pred nástupom do 1.rocnika to znova zacalo, tak sme opat navstivili urologa a znova dostala tie iste lieky. Problem je v tom, ze ak zabudne jeden vecer vziat liek tak hned je pocikana, dokonca sa raz stalo, ze aj napriek uzitiu lieku sa pocikala. Ako jej vieme este pomoct? Je nejake vyšetrenie, ktore by mohlo odhalit pricinu pocikavania? Dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, môj vnuk 4,5 ročný, sa pravidelne v noci pomočuje, aj viackrát za noc. Ale nielen v noci, ale aj počas popoludňajšieho spánku v škôlke. Chcela by som vedieť, či je správne ho budiť na močenie aj niekoľko krát za noc, aj v škôlke ho budia, alebo radšej dať plienku a neriešiť to. On sa totiž ani nezobudí, len v spánku niekedy sa vymočí, niekedy nie, ráno si to ani nepamätá. Absolvoval už aj vyšetrenia, urologické, nefrologické, ORL, psychologické, všetky s negat. výsledkom. Viem, že riešiť to treba až po 5. roku dieťaťa, ale v škôlke denne ide domov s pyžamkom, totiž učiteľky mu odmietajú dávať plienku na spanie, údajne by to bol krok späť. A tak mám obavy, aby tá ,,hanba\" pred ostatnými deťmi mu neublížila po psychickej stránke. Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den,naš 5 ročny chlapček sa momentalne pocika aj 3x za noc,boli sme už aj u nefrologa,ktory vylucil organicky povod a naordinoval rezimove opatrenia,ktore pomohli,no po pol roku sa to znova vratilo a vo vacsej intenzite. Nevieme ci spustacom mohlo byt narodenie surodenca.prosime o vas nazor.dakujeme

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň. Chcela by som poradiť ohladne nočného pomočovania u 4 ročnej dcéry. Ako 3 ročná bola úplne odplienkovaná a pomočila sa naozaj príležitostne,avšak v poslednej dobe sa pomočí každú noc. Bolesti pri močení nemá,chorá,myslim prechladnutá nie je, v izbe jej nechávame zažnuté nočné svetielko,mam pri sebe nočník. Pred tym,ako sa zacala kazdu noc pomočovať bud pekne vydržala do rána,alebo sa v nici zobudila,vycurala sa,utrela a spala dalej. Máme doma nového člena rodiny. Narodilo sa nám druhé bábätko momentálne má 4 mesiace. Mne to príde,že to je psychické ,podvedomé vzhľadom k tomu,ze mame doma bábätko. Vedeli by ste mi prosím Vás nejako poradiť? Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom Lenka.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň prajem, dcérka bude mať v marci 3ky, je odplienkovaná a cez deň chodí pekne na nočník, problémy u nás začali začiatkom tohto mesiaca. Na obed keď ju dám spinkať stále sa zobudí na to že je pocikaná, prezlečiem postieľku, prezlečiem dcérku a uložím ju znova no 10 minút na to sa znova zobudí na to že je pocikaná. Taktiež to takto máme aj v noci, už to vyčerpáva aj mňa aj dcérku keďže sa nemôže poriadne vyspinkať. Ako by ste mi to odporúčali riešiť? Neviem či ju vôbec zoberú takto do škôlky a ja sa ju tam aj bojím dať aby sa potom necítila zle že iné detičky to nerobia a ona áno. Ako to riešiť už si naozaj neviem rady. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať na nočné pomočovanie u 3 ročného dieťaťa. Dieťa sa pocikáva každú noc, niekedy dokonca aj počas poobedného spánku. Detská lekárka nám povedala že moč má v poriadku a do 5 roka je to úplne normálne. Plienku jej na noc nedávame už 4 mesiace, no stále je to bez efektu. Chcem sa spýtať či by bolo v poriadku naspäť dať dieťatku na noc plienky. Ďakujem pekne, prajem pekný deň.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, môj syn Oliver (8 a pol ročný) trpí nočným pomočovaním. Tento problém nemal do 5 rokov. Riešili sme to návštevami detskeho psychológa, pomedzi to som ho vzala k urológovi, na ORL, neurológiu... všetko bolo v poriadku na urológii aj ORL, sedenia s detskou psychologičkou veľmi pomohli (uviedla podozrenie na ADD, ktoré potvrdila neurologicka. Pomočovanie však pretrváve dodnes avšak sú dlhé obdobia sucha medzi tým... Najproblémovejšie obdobie je jar a jeseň, keď má prísť sychravé počasie. Kým je sychravo tak je mokro každú noc. Moja otázka je ako by som mu mohla ešte pomôcť? Čo by mal byť môj Ďalší krok ako rodiča?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý večer. Prosim vás da sa vyliecit dieta od nocneho pomocovania bez návštevy lekára? Ďakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, syn má 12 rokov. V 6 roku som vyhľadala odbornú pomoc nefrologa pre pomočovanie. Po vyšetreniach moču, krvi, obličiek nám povedal, že je všetko v poriadku. Upravili sme pitný režim, cvičíme pravidelne na posilňovaní svalov panvového dna. Pocikávanie cez deň prestalo a v noci sa budí sám alebo ho budím... raz za pár mesiacov sa však stáva, že napriek tomu je ráno posteľ mokrá. Neviem, čo ešte môžem urobiť. Za každú radu budem vďačná.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, prosím o radu ohľadne nočného pomočovania. Syn bude mať 9 rokov, a ešte stále sa mu stane (raz za par mesiacov), že sa v noci pomočí. Spánkový režim dodržiavame, aj pitný, snažíme sa večer už nepodávať nápoje, pred spaním ide aj 2x na toaletu, aby mal prázdny mechúr. Je potrebné túto situáciu riesiť s urológom? ďakujem za odpoveď. s pozdravom

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň pán doktor, chcem sa spýtať na syna. Mám ho osvojeného od 2 rokov a mal ťažký začiatok života - narodil sa drogovo závislej matke. Po vývojovej stránke je inak v poriadku, ani v podstate nezaostáva pri deťoch, až na drobné extrémnejšie prejavy správania a hlavne pomočovanie. Mal teraz 4 roky a stále sa v noci pocikáva. Niekedy aj cez deň 2-3 krát, prípadne má dosť často \"kolečká\" na slipkoch. Mám to riešiť už alebo počkať? Odporúčate dávať mu na noc plienku, aby nebol v tom pocikanom, keď ho to nezobudí, alebo radšej prať? Šla som najskôr cestou prania, ale pocikával sa úplne každú noc, tak som ho potom zase zaplienkovala, aby ešte nakoniec neprechladol z toho. Teraz je tak každú druhú až tretiu noc suchý, tak zase skúšam bez plienky. Len sa neviem v tom vymotať, čo je lepšie. Ocenila by som veľmi radu odborníka, aby som mu svojim neuváženým konaním neublížila. Tiež neviem, či je dobré mu dávať napr. sirup Urosept, keď sa mi zdá, že sa častejšie cez deň pocikáva - asi kvôli prechladnutiu v škôlke. U špecialistu sme zatiaľ neboli - nemám problém tam samozrejme skočiť. Ďakujem vopred veľmi pekne za radu. S pozdravom, Alžbeta Uhrová 0914 329 101

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň , môjmu synovi 11 sa stane občas, že sa v noci pocika. Možno 5-8x do roka. Prosím poraďte mi, či to treba riešiť s lekárom alebo ako postupovať. Väčšinou sa na to zobudí a ide na wc kde sa ešte vycika. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň syn má 7 rokov a pocikava sa v noci. Večer okolo 21 sa ide vycikať a ráno je pocikany.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den chcela by somsaspytat na dcerku 4,5 r. Cez den cika v poriadku ale vecer medzi 22.00-24.00 ak ju neposadime na wc pocula sa do postele.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dcérka má 7 rokou. Stale sa nám to v noci pritrafí. Teraz nastal školský rok a intenzita sa zvýšila na každý deň. Pred tym sme už na tom boli celkom dobre. Toto je krok späť. Čo by sme s tým mohli urobiť?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň mám dcéru ktorá na 7 rokov je jedná z dvojčiat má problém a nočnim počikavanim každú noc keď zaspí musím čakať asi Max 2 hod a zase ju dať na toaletu stáva sa že dakedy vstáva samá a zobúdza má abi som snou išla .. priznávam že to neviem posúdiť či to len tak trvdo spí že to asi necíti ,alebo je volagde problém.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň mam dvojročnú dcérku už 4 mesiace sa pýta na nočník ale sú dni kedy sa mi popisa je to v poriadku?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den, dcera mala v lete 5 rokov, do nedavna nosila na noc plienku, uz cca. 3 mesiace nenosi, budime ju cca. 2-3 hodiny po zaspati na cikanie, lebo sama sa zobudi len obcas, parkrat sa stalo, ze sme ju nestihli dat vycikat vcas, ale posledne 2 tyzdne byva pocikana kazde 2-3 dni a pritom ju chodievame budit este skor ako sme zvykli, uz nestihneme. Co mozeme robit, aby sme jej pomohli? Mame sa vratit k plienke, alrbo to riesit s lekarom?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Moja 6 ročná vnučka sa skoro každú noc pomočuje niekedy aj 2x za noc. Obmedzili sme príjem tekutín večer, momentálne sme jej kúpili alarm na nočné pomočovanie, ale ona tak tvrdo spí, že ju nevieme zobudiť. Prvý krát sa pociká tak 1-2 hodiny po zaspaní /tvrdý hlboký spánok/ a druhý krát znovu tak po 2-3 hodinách po prvom pocikaní. To ju už alarm zobudí, ale neskoro. Do rána potom spí bez pocikania. Pritom sa nikdy nestalo, aby sa pocikala cez deň. Doma mám aj ORIN kruh- pulzná magnetoterapia, ktorý údajne tiež pomáha pri liečbe https://www.orin.sk/nocne-pomocovanie-deti/?gclid=CjwKCAjwsNiIBhBdEiwAJK4khsrxgsgEo6sm-8llDK5LF490PvYEmgzMLqW8Nm4HvraIFr6O4FiSOxoCnPIQAvD_BwE. Ak máte s tým skúsenosť, môžeme ešte vyskúšať. Vnučka doteraz, nebola chorá a nebrala žiadne atb. Pán doktor, čo ešte môžeme sami podniknúť, vyskúšať, alebo je načase podstúpiť farmakologickú liečbu? Čo sa týka dedičnosti zo strany matky neboli žiadne prípady, zo strany otca asi áno, ale bohužiaľ otec je narcista , tam sa k pravde na škodu dieťata nedopatráme. Ďakujem pekne za každú Vašu informáciu.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, moja 10 a pol ročná dcérka sa v noci stále pocikáva. Nemôže na žiadny tábor ani do školy prírody kvôli tomuto problému. V poslednom období dosť pribrala, preto sa bojím liečby kvôli pribratiu z liekov. Existujú lieky z ktorých sa nepriberá ? Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, syn má 7 rokov. Jeho pocikávanie riešime tak, že cca 2a pol hodiny po uložení do postele ho dáme vycikať na nočník a potom do rána vydrží v suchu. Náš syn má autizmus a mnohé veci sa naučil neskôr ako deti v jeho veku. Plienky na noc cca od piatich rokov sme mu prestali dávať, dostával mimoriadne odmeny za suché noci, ostalo už len toto jedno vycikanie, čo my zabezpečíme. Predtým bez plienky sa pocikal aj 2-3 krát za noc. Myslíte, že treba už jeho problém riešiť s nefrológom, alebo môžeme dúfať, že z toho vyrastie? Máme v rodine aj človeka, ktorý mal tento problém do dospelosti. U syna toho dosť riešime, tak len by som rada vedela, či treba počkať, alebo riešiť. Moc ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň mám taký problém ,Mám syna 6 ročného.A stále má na noc plienku. Týždeň mal suchu plienku skúsili sme bez plienky ale teraz zas sa pocikáva.Davam ho vycikať ale aj tak sa pocika

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobrý deň, môj 8 ročný synček cika 1-2x v noci. Väčšinou sa pomrvi tak ho zobudím a dam cikat. Keď ho nezobudim pocika sa. Už som zúfalá, snažím sa aby veľa pil cez deň a malo na noc ale aj keď nepije 2-3 hodiny pred spaním a vycika sa pred spaním aj tak sa nad ranom pocika. Výsledky mal všetky v poriadku keď sme boli u nefrologicky. Dakujem krásne za odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry deň prajem ma velmi dobru znamu ma synčeka bude mať 4 roky v novembri chodi do školky už skororo rok teraz sa začal popišavať a povedali jej že ho nema davať do šklolky prosim o radu pišem ja lebo ja som im ako babka vopred ďakujem za radu...

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den, syn ma prave 5 rokov, cez den bol odplienkovany bez problemov do 2 rokov. V noci sa vsak pocika aj 3x, ma plienku lebo nezvladame tak casto ho budit. Stale po par mesiacoch skusame bez plienky ale bez uspechu, nikdy sa na pocikanie ani nezobudi. Syn z toho zatial ziadnu traumu nema, ani ked ma mokru postel nejako ho to netrapi a bez nas este nikde neprespava. Snazime sa obmedzovat k veceru tekutiny, ale aspon hlt vody pred spanim si vypita vzdy. Manzel aj jeho bratia mali rovnaky problem, ale u vsetkych sa to bez navstevy lekara upravilo vo veku 6 - 7 rokov. Mame navstivit lekara alebo este pockat?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   dobrý deň mám 7,5r dcérku a stále máme problém s nočným pocikávaní. Nikdy sme nemali stav, že by sa nepocikávala a potom opäť by sa začala. Boli sme už i na vyšetrení, krvne testy sú v poriadku, moč tiež, robili jej ultrazvuk ľadvín aj močového mechúru pred a po vycikaní. Všetko ok. Má pravidelný režim spánku od bábätka, pred spaním sa vždy vyciká a snaží sa cca 2 hodiny vôbec nepiť, cez deň pije pravidelne, cca čo hodina to pohárik(1,5dcl). V škole sa to, ale dá ťažšie ustriehnuť. Vypije tak 1,5L cez deň. V noci ju dávam okolo polnoci vycikať, ide po svojich, ale nikdy si to ráno nepamätá. Aj keď so mnou komunikuje, ak je už v tej dobe pocikaná sama sa po vyzvaní prezlečie. Ale inak sa vôbec na mokré nezobudí. niekedy sa potom ešte do rána raz pociká ale to už dospí až do rána pocikaná. Niekedy sa nepociká vôbec. Máme také intervaly, par dní sucho a potom aj dve tri noci mokro, ale budím ju každú noc. Neviem čím to je, aj som sledovala zdravie či nie je nachladnutá, ale nič také sa mi nepotvrdilo. Chcela by ísť aj do tábora, do školy v prírode, ale s týmto problémom ju tam dať nemôžeme 🙁 Skúšali sme i prístroj na ruku čo začne pri spustení cikania pípať, ale ju to vôbec nezobudilo. iba mňa v druhej izbe. ak by ste nám vedeli poradiť budeme vďační veľmi Vopred ďakujeme

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   MUDr. Kováčik


   Otázka
   Dobry den pan MUDr. Kovacik, dcerka mala v oktobri 5. rokov. Odplienkovana je uz davno asi od dvoch rokov. Cez den sa nepocikava, vie zadrzat moc ked jej treba cikat a vycikat sa ked je cas, vie pri cikani na zachode moc zastavovat, ale sem tam cca 2krat do mesiaca sa jej stane, ze sa pocika ked zaspi cca do dvoch troch hodin co spi. Davame ju pred spanim cikat ale napriklad vcera este vypila vodu o ktorej som nevedela a za dve hodinky sa pocikala. Zobudila sa na to, ze je mokra. Mal by jej mozog v takom veku uz hovorit, ze zobud sa a chod cikat? Ona tie prve hodiny velmi tuho spi. pani pediatricka jej kontrolovala moc a ten bol ok. Dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je prístup k nočnému pomočovaniu správny. Dodržujete režimové opatrenia, dieťa je vyšetrené lekárom a viete si nočné pomočenie vysvetliť nedodržaním pitného režimu. Frekvencia pomočenia je veľmi malá. Dieťa nevyžaduje medikamentóznu liečbu. Pokračujte vo všetkých opatreniach a buďte trpezliví. S veľkou pravdepodobnosťou pomočovanie ustúpi. Ak by sa frekvencia zvýšila, vyhľadajte odborného lekára.


   Otázka
   Dobrý deň pán doktor, s pocikávaním bojumeme už dlho, dcéra má už sedem rokov. Máme lepšie a horšie obdobia. Tie obdobia závisia od toho, kedy ju v noci budíme na cikanie. Ak by sme ju však nebudili, tak by sa pocikala. Doktorka nám hovorila budiť vždy o polnoci. To je však neskoro, dcéra už býva o tom čase pocikaná. Tak sme si ten interval skrátili na dve hodiny po zaspaní a vtedy to je ok. Chcem sa však opýtať. Je to správne budiť dieťa v noci na cikanie?I keď je posteľ suchá, nemám pocit, že sa lieči jej problém. Samozrejme, pitný režim sme upravili, ped spaním sa ide vycikať. Ďakujem za Váš názor na nočné budenie.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, budenie v kombinácii s režimovými opatreniami môže mať efekt, ale vo veku 7 rokov pri pretrvávaní pomočovania to nie je dostatočné. Vo Vašom prípade je jediná možnosť vyhľadať detského nefrológa, ktorý zaháji medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobry den pan doktor, pisem vam ohladom mojho syna, ma 7 rokov a takmer kazdu noc sa pocikava. Riesili sme to nefrologicky aj urologicky. Vsetko ma v poriadku. Po uprave rezimu nastalo velmi mierne zlepsenie, aj to len docasne..no to ako nam odporucaju, aby sme mu v noci nedavali plienky u nas nie je mozne, pretoze by sme nestacili kupovat a prat pyzama a paplony. Niekedy je plienka uplne plna a pyzamo smrdi. Pri nasledujucej kontrole planovali, ze ak sa to nezlepsi, predpisu lieky. No nasledne termin zrusili kvoli covidu. Liekom by som sa chcela vyhnut, ale neviem, ako dalej. Pocula som o kvapkach na prirodnej baze JV Uro, tiez o bylinke lubovnik bodkovany. Myslite, ze by to mohlo pomoct? Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je riešením jedine zahájenie medikamentóznej liečby. Liečba alternatívnymi spôsobmi na bylinnej báze nemá výrazný efekt. Vyhľadajte odborníka - detského nefrológa a akceptujte jeho doporučenie o zahájení liečby. Samozrejme základom je dodržiavanie režimových opatrení. Po zahájení liečby prestaňte používať plienky.


   Otázka
   Dobrý deň mám takýto problém.Dcerka bude mať o niekoľko dní 6 rokov.Cez noc musí mať stále plienku,čiže skúšali sme aj bez nej...Veľakrát sa stalo,že plienka bola neustále mokrá s t,že pred spaním sme sa pravidelne vycikali.Teraz je to po menej,stane sa nám to 3-4x do týždňa.Dakujem za každú radu a pomoc.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak dodržujete režimové opatrenia - obmedzovanie tekutín pred spánkom, pomočovanie vo veku 6 rokov vyžaduje vyšetrenie u odborníka - detského nefrológa. Ten dieťa vyšetrí a zvolí najvhodnejšiu liečbu. Je vhodnejšie používať absorpčné podložky a radšej dieťa odplienkovať.


   Otázka
   Dobrý deň, môj syn 7 ročný sa v minulosti pocikaval, (nástupom do škôlky) dialo sa to hlavne v jesennom období a po oteplení to prestalo. Neviem, či sme správne vyhodnotili situáciu, ale stavalo sa to nie denne, ale možno 6 krát do mesiaca, aj keď na nie vždy, a to v čase keď bol prechladnutý. Teraz, po roku sa to uz nestáva tak, že je celý pocikany s prázdnymi mechúrom, ale zobudí sa na to že už má cvrknute malé koleso na pyžame. Zobudí sa na to a ide sa vycikať a prezliect. Stane sa to tak 2 krát do mesiaca. Z nášho pohľadu sa situácia zlepšila, ale aj tak neviem, či treba vyhľadať lekára alebo sa to časom upraví? Ďakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vzhľadom na to, že únik moču v noci je veľmi zriedkavý, množstvo uniknutého moču je veľmi malé a Váš syn sa po úniku moču zobudí a ide sa vymočiť, nemyslím si, že je vhodné zahájiť medikamentóznu liečbu. Vhodnejšie je počkať, stav sa veľmi pravdepodobne postupne upraví. Ak by nastala opačná situácia, úniky by boli častejšie a väčšie, vtedy vyhľadajte detského nefrológa.


   Otázka
   Pekný deň. Prajem môžem sa opýtať mam dcéru ktorá má 14 rokou a v noci sa stále pocikava. Bola už aj v nemocnici robili jej vsetke vyšetrenia od gynekologickej urologické neurologické psychologické všetko je v poriadku. Nefrologicke. Brala aj minirin tabletky no bez akejkoľvek pomoci. Stále sa pocikava. Už neviem ako ďalej. Mala už aj zvadsenie močového mechúra a stále. Neviem už co ešte skúsiť. A aj keď sa pocika tak do rána v tom spi ona ani nevie ze je pocikana. Občas sa stane aj cez deň že sa pocika. Neviem. Už co robiť. Ďakujem za radu

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vzhľadom na to, že u Vašej dcéry je kombinácia nočného aj denného úniku moču, je potrebné obrátiť sa na detského urológa. Je možné, že sa jedná o poruchu funkcie močového mechúra, ktorá vyžaduje špeciálne vyšetrenie a následne aj špecifickú liečbu. V každom prípade však nevynechávajte liečbu Minirinom.


   Otázka
   Dobrý deň, chcem sa spýtať. Dcéra bude mať 4 roky. Pocikava sa poobede v škôlke ale napríklad 2 týždne sa nepocika potom po sebe 3 dní áno. V noci ma stále plienku, veľa cika.. Som už zúfalá, učiteľka tiež už nevie ze co. Ďakujem za odpoveď

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, do veku 5 rokov sa únik moču v spánku u detí medikamentózne nerieši. Vo Vašom prípade však je veľmi pravdepodobné, že nie je dôsledné dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín pred spánkom. Toto treba dôsledne dodržiavať, dieťa odplienkovať (používať absorpčné podložky) a po dosiahnutí veku 5 rokov navštíviť detského nefrológa, ten dieťa vyšetrí a zvolí najvhodnejší postup - zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobry den, poprosila by som o radu, mam synceka, ma 6 rokov a noci sa stale pocikava, suche obdobie v noci sme nemali, lieci sa uz vyse roka na nefrologii, berie minirin melet, pred spanim nepije dve hodiny, pred spanim sa vzdy vycika aj dva krat, bohuzial aj napriek tomu sa pocika, davam mu na noc plienky, ale citala som , ze sa v takom veku sa uz nemaju davat, radsej gumena podlozka, je to pravda? Robim zle ked mu davam plienku? Ako mame dalej riesit tento problem lebo minirin a mikcny rezim u nas zlyhali, syncek je z toho smutny, my sa trapime tiez, nikdy sme ho za to nevyhresili, sme trezlivi, on je velmi citliva povaha, hanbi sa za to... na neurologii nam povedali ze je to v jeho veku normalne, na urologii bolo vsetko ok, na nefrologii nam dali iba minirin len ten bere uz rok a nezabral, sme uz zufali a nevieme co dalej, nechceme to zanedbat, dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, postup je správny. V žiadnom prípade nevynechávajte medikamentóznu liečbu. Prax ukazuje, že v niektorých prípadoch sa efekt liečby prejaví až po dlhšom čase. Plienky nie sú vhodné. Najlepšie sú absorpčné podložky. Konkrétne vo Vašom prípade by som doplnil vyšetrenie u detského psychológa.


   Otázka
   Syn má 4 roky, stáva sa mu, že sa v noci niekedy pocika, väčšinou okolo 4 nad ranom. Plienku mu už nedávam a je správne ak ho v noci budím na cikanie? Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku štyroch rokov je najdôležitejšie preferovať režimové opatrenia, tj. obmedzovanie tekutín pred spaním. Na budenie nie sú medzi odborníkmi rovnaké názory. Podľa mňa nie je budenie najvhodnejší spôsob riešenia problému nočného pomočovania. Je to určitý zásah do prirodzeného priebehu spánku a v konečnom dôsledku môže sa dosiahnuť opačný efekt. Radím Vám vo veku 5 rokov vyhľadať detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zváži zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobrý deň, Chcem sa opýtať ako riešiť ak moja dcérka štvorročná cez deň ide automaticky na záchod sama, ale v noci sa často pocikava. Niekedy je to preto, že spí tvrdo a nezobudí sa na potrebu, niekedy sa zobudí na to že jej treba, tak idem s ňou pretože sama by nešla. U nás je problémom možno aj to,že chodí večer spať neskôr tak má ten spánok tvrdší a je naučená piť na noc mlieko. Bez toho nezaspí, neviem ako ju naučiť nepiť na večer už nič. V minulosti mala dva krát zápal močových ciest, bolo nám odporúčané ísť na nefrologiu, avšak malá nechce o doktoroch ani počuť, nenechá sa vyšetriť, ani len \"popočúvať\", či chytiť u pediatričky pri bežnej kontrole, tak by bolo to vyšetrenie veľmi náročné, tak sme to zatiaľ odložili. Súvisí to možno aj s tým, že máva zápchy, že prípadne stolica tlačí na mechúr v spánku? Pár krát mi už aj povedala, že sa pocikala lebo sa jej dobre ležalo a nechcelo sa jej vstávať. Zopár krát sa aj pokakala v noci. Už v tomto staršom veku. Ďakujem vám za prípadné rady.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je najdôležitejšie upraviť pitný režim dieťaťa. Cez deň je potrebné podávať dostatok tekutín, ale večer, najlepšie 2 hodiny pred spaním tekutiny nepodávať. Ak je vypestovaný návyk na pitie mlieka pred spaním, ako je to vo Vašom prípade, je potrebné postupne návyk odstrániť. Ak by aj naďalej pomočovanie pretrvávalo, vo veku 5 rokov vyhľadajte detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zaháji medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobrý deň, mám dieťa dievčatko v pestúnskej starostlivosti v podstate od jej narodenia. V súčasnosti bude mať o mesiac 11 rokov. Od 1,5 roka nenosila plienky, nepocikavala sa. Problémy prišli v predškolskom veku kedy sa začala pocikavat, nie počas spánku, len cez deň, väčšinou to bolo pri hre, v spoločnosti iných detí. V skole to bolo obdobie kedy povedala,že sa bojí ísť na záchod. No čo ma trápi najviac je,že aj keď cíti že jej treba ísť na záchod, tak nejde a stačí že sa smeje a pociká sa. Stalo sa neraz,že sa pocikala napr.pri pozeraní TV,pri jedle,pri učení a keď som sa jej opýtala prečo sa pocikala? Odpoveď \"lebo som sa nešla vycikať\" . Som z toho veľmi nešťastná, chodíme k urologovi, zo zdravotného hľadiska je už v poriadku, rozširovali jej močovú rúru. Chodila k psychologovi, za tých 6 rokov čo to riešime sme vystriedali troch ,stále hľadáme niekoho kto si ju bude vedieť získať, komu sa následne zverí. Sama mi povedala,že ona nikomu cudziemu nebude hovoriť nič o sebe. Tu je každá rada cenná. Ďakujem S pozdravom Zuzana.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne únikom moču počas spánku u detí - nočným pomočovaním. U Vášho dieťaťa sa jedná o únik moču počas dňa. Váš postup je správny, navštevujete odborníkov, ktorí sa tejto problematike venujú.


   Otázka
   Dobrý deň. Prosím o radu. Môj syn má 9 rokov. Od mala nemal v noci suché obdobie. Vo veku 5 rokov sme začali túto problematiku riešiť. Chodili me k nefrologičke, nasadila mu Minirin. Lieky mu dobre zaberali. Chodili sme tam asi 2 roky, nasledne nám bolo odporúčané aby sme mu nechali odstrániť zväčšené nosné mandle. Po kontrole na nefrologii, nám bolo povedané, že syn má všetko v poriadku... Obličky, močový mechúr atď. Odporučali nám ísť na psychológiu. Vyšetrenie sme absolvovali, bolo nám povedané, že je zdravý, že nemá traumy... A nám rodičom odporúčala, aby sme boli trpezliví, že sa pocikáva asi každé 10 dieťa. Pocikáva sa ďalej minimalne 3x do týždňa. Ako máme ďalej pokračovať? To má byť riešenie, aby sme sa uspokojili, že takých detí je mnoho? My mu chceme pomôcť, jeho aj nás to veľmi trápi. Ďakujem, Mária.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je nevyhnutné opäť navštíviť detského nefrológa, treba pokračovať v medikamentóznej liečbe primeranou dávkou pre vek a hmotnosť Vášho dieťaťa. Samozrejmé je dôsledné dodržiavanie režimových opatrení. Skúste Vášho syna kontrolovať, či nemá návyk pitia tekutín vo večerných hodinách.


   Otázka
   Zdravím moja dcérka má 6 rokov a vôbec sa nepocikavala v noci stalo sa jej to raz za 4_5 mesiace že sa pocikala v noci teraz sa niečo v kuse pocikava môže to byť že jej začali vypadávat zuby

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, výmena detského chrupu nie je bežná príčina nočného pomočovania. Bolo by vhodné vyšetrenie u detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a ak nenájde príčinu nočného pomočovania, zváži zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobry vecer moja dcerka bude mat vo februari 6 rokov a pred mesiacom sa nam zacala pocikavat v noci.Zacalo to tym ze svokor isiel do nemocnice ona to videla a odvtedy sa pocikava.Ale ked ide babke alebo spat mimo domu nepocika sa moc aj vsetky vysetrenia su v poriadku.co mi viete poradit dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o pomočovanie súvisiace so zvýšeným psychickým napätím po udalosti v rodine. Ak máte všetky vyšetrenia v poriadku, je najvhodnejšie vyhľadať detského psychológa. Ten dieťa vyšetrí a doporučí ďalší postup.


   Otázka
   Dobry den prosim vas mam taku otazku. Maly bude mat v januari 3 roky odplienkovala som ho cez leto. No a teraz sa zacal pocikavat nie uplne ale ma mokre trenky. Nechapem s coho to moze bit ked predtym pekne hovoril kedy sa mu chcelo cikat a teraz ani nepovie poriadne az ked mu nepoviem ja a ani mu nevadi ze ma mokre trenky. Rozmyslam ci to nemoze bit prechladnutie alebo s coho to moze bit. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výhradne problematikou nočného pomočovania u detí. Vo veku 3 rokov je nočné pomočovanie normálny jav a netreba, ak nemá dieťa iné chorobné príznaky, tento problém riešiť s lekárom. Vyšetrenie a medikamentózna liečba sú viazané na vek 5 rokov. Vo Vašom prípade však môžte dať vyšetriť svojmu synovi vyšetriť moč k svojmu praktickému lekárovi.


   Otázka
   Dobry den prosim vas mam taku otazku. Maly bude mat v januari 3 roky odplienkovala som ho cez leto. No a teraz sa zacal pocikavat nie uplne ale ma mokre trenky. Nechapem s coho to moze bit ked predtym pekne hovoril kedy sa mu chcelo cikat a teraz ani nepovie poriadne az ked mu nepoviem ja a ani mu nevadi ze ma mokre trenky. Rozmyslam ci to nemoze bit prechladnutie alebo s coho to moze bit. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výhradne problematikou nočného pomočovania u detí. Vo veku 3 rokov je nočné pomočovanie normálny jav a netreba, ak nemá dieťa iné chorobné príznaky, tento problém riešiť s lekárom. Vyšetrenie a medikamentózna liečba sú viazané na vek 5 rokov. Vo Vašom prípade však môžte dať vyšetriť svojmu synovi vyšetriť moč k svojmu praktickému lekárovi.


   Otázka
   Dobrý deň, dcéra má 3 a pol roka a na nič sme jej dávali plienky. Síce sa začala ešte skôr pýtať v noci na vymočenie, ale nechali sme jej radšej plienky kvôli pohodlnosti. Už sme teraz plienky vysadili, chceli sme ju od nich odnaučiť. Ale stále sa v noci pocikava. Čo za tým môže byt. Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Vaše dieťa je ešte vo veku, kedy je nočné pomočovanie ešte normálne a netreba dávať zbytočný dôraz na odplienkovanie. Ak by pretrvávalo nočné pomočovanie do veku 5 rokov, je potrebné dieťa vyšetriť u odborníka a pri negatívnom výsledku začať medikamentóznu liečbu. Samozrejmé je dodržiavanie režimových opatrení.


   Otázka
   Dobrý deň pán doktor, dcérka (čerstvých 5rokov) má problémy s nočným pomočovaním - od zhruba 2 sa cez deň nepocikáva, ale v noci ešte ani raz nevydržala. Boli obdobia kedy sa pocikala aj trikrát za noc a pritom tekutiny večer dlhodobo obmedzujeme (až som sa čudovala, že kde sa v nej toľko toho berie, keď vlastne pred spaním cikala a večer už nepila). Dokonca aj v škôlke sa jej stávalo, že sa pocikala za ten krátky čas (2hodiny) čo spali. Toto ale už naštatie prešlo. Napriek tomu, ak ju v noci nedáme cikať tak nevydrží. Aj ja ako matka som s pomočovaním mala problémy, ale samé to nakoniec prešlo zhruba v 4,5roku. Tiež by som chcela spomenúť, že dcérka ma zväčšené nosné mandle, ale stále to ešte nie je tak zlé, že by jej ich išli vyberať. Čo sa týka povahy vidím, že vnútri často bojuje s rôznymi detskými problémami, zvykne byť veľmi plačlivá keď sa jej nedarí a stále sa porovnáva s jej kamarátkou. Asi je to normálne u detí, ale myslela som aj na to, či tieto problémy s pomočovaním nemôže u nej spôsobovať psychika. Tie obdobia keď sa pocikala aj trikrat za noc súviseli práve v tom čase s problémami napríklad v škôlke a podobne. Keďže dcérka už dosiala 5 rokov, naša pediatrička nás poslala k urológovi, ktorý zhodnotil, že obličky sú v poriadku. Robil vlastne len sono obličiek. Dcérka tesne pred vstupom do ordinacie zahlásila, že musí ísť cikať a teda sono mechúra pán doktor nevedel vyhodnotiť. Iné vyšetrenie nerobil. Dal nám Minirin a zápisník. Moja otázka ale znie, či predsalen ešte nepočkať, že to prejde samé. Trpezlivosť nám nechýba 😉 A vidím, že sa to maličkými krôčikmi trošku zlepšuje, aj keď teda ako som spomenula - ešte ani jednu noc nevydžala bez cikania. Ďakujem vopred za vaše rady.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Váš postup pri riešení problému nočného pomočovania je správny. Doporučujem v súlade s názorom urológa bezodkladne zahájiť medikamentóznu liečbu Minirinom. Je to pri dodržiavaní režimových opatrení najsprávnejšie a vzhľadom na vek aj nevyhnutné riešenie problému.


   Otázka
   Dobrý deň, chcela by som sa opýtať môj 14 ročný chlapec sa stále pocikáva v noci, keď mal sedem rokov chodili sme k lekárovi a ten mu dával lieky tie však vôbec aj napriek všetkej snahe nezberali ale vôbec on tam už nechcel chodiť tak sme prestali. Chodili sme tam asi dva tri roky. Teraz je v puberte takže ho tam už asi ani nedostanem. Čo teraz pomôže nám niečo alebo to bude pretrvávať až do dospelosti , ako to riešiť. ĎAKUJEM za Vašu odpoveť.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Vašu situáciu vnímam ako vážny problém. V 14 je prirodzené, že pacient sa bráni lekárskemu vyšetreniu pre nočné pomočovanie. Ako najzhodnejšie riešenie vidím vyhľadať (aj bez pacienta) lekára, ku ktorému ste pred tým chodili. Informujte ho o súčasnom stave, dajte vyšetriť súčasne moč. Ak bude lekár súhlasiť a Váš syn to príjme, je najlepšie opäť začať medikamentóznu liečbu, samozrejme v adekvátnej dávke vzhľadom na vek a hmotnosť.


   Otázka
   Dobry den,mame problem s nocnym pomocovanim,ako vacsina,podla toho co som sa na vasej stranke docitala...ked 4,5rocnu dceru v noci nedame cikat,do rana sa pomoci,uz sme si na tento rezim zvykli,u nefrologa sme zatial neboli.ale v poslednej dobe,mame iny problem,vsimla som si,ze ked je dcera v strese,chodi opakovane mocit aj 5krat za hodinu a k mojmu pocudovaniu sa naozaj vzdy vycika.mam dojem,ze to bude psychikou,kedze sa to stava len v skolke pocas obedneho spanku,kde viem,ze ma strach,skolku od zaciatku zvladame tazsie a teraz sme napriklad deti prestahovali do vlastnej izby,kedze doteraz spavali s nami a odkedy nespi v noci pri mne a zobudi sa,do rana sme hore,lebo chodi opakovane mocit,v noci vodu nepije,ani pred spanim,nerozumiem tomu.mozte mi prosim poradit,ako riesit takuto situaciu? Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, z podrobného popisu Vášho problému jednoznačne vyplýva, že Vaša dcérka má problémy, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou spôsobuje zvýšené psychické napätie. Najvhodnejšie by bolo vyhľadať najprv detského psychológa, ktorý určite pomôže eliminovať psychické problémy. Je možné, že nočné pomočovanie úplne neustúpi, vtedy po dosiahnutí piateho roku vyhľadajte detského nefrológa. Na budenie a vymočenie v noci sú rôzne názory aj u odborníkov. Osobne si myslím, že to daný problém nerieši, skôr naopak.


   Otázka
   Dobry den. Chcem sa opytat ak mi viete poradit teda. Dcera od 1 roku a 11 mesiacov nema plienocku cez den , pekne cikala az do teraz do nocnika. A zacala sa pocikavat stale. Pyta sa na nocnik ale uz neskoro ked sa pocika. Teraz ma 2 roky a 3 mesiace. Dakujem za odpoved.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, nočné pomočovanie je vo veku Vašej dcéry fyziologické. Ak sa však objaví po suchej perióde, treba vyšetriť moč u svojho praktického lekára, lebo pomočovanie môže byť v tomto prípade aj príznak infekcie v močových cestách. V prípade, že je moč negatívny, v tomto veku netreba sa znepokojovať.


   Otázka
   Moj syn ma 3 roky a 4 mesiace a stale mame na noc plienky.? Priateľ ma obviňuje pred synom že je to moja chyba. Ja uz neviem čo robit aby sa budil na nočník v noci.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku Vášho syna je pomočovanie v spánku ešte fyziologické. Doporučujem postupne obmedzovať tekutiny pred spaním. Ak sa efekt nedostaví do veku 5 rokov, je potrebné navštíviť odbornú ambulanciu.


   Otázka
   Dobrý deň, mam 8 ročného syna. Väčšinou na jar alebo na jeseň máme taký 1-2 týzdne kedy sa v noci pocikáva. Za tie dva týždne sa 3-4 krát stane \"nehoda\" a potom máme pol roka \"pokoj\". Už človek čaká, že to prešlo, ale stále to prišlo, všimli sme si, že je to hlavne pri prudkej zmene počasia. Zaujímalo by ma či je potrebné postupne vyhľadať lekársku pomoc, alebo tým, že je to len občasné, tak jednoducho musí vyrásť ... Ďakujem za radu rd

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, sezónny výskyt v chladných obdobiach je pri nočnej enuréze pomerne častý jav. Pri tak nízkej frekvencii, ako je vo Vašom prípade, nie je potrebná medikamentózna liečba. Platí to však za predpokladu, že dieťa je vyšetrené odborníkom - detským nefrológom. Radím Vám vyhľadajte detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí. Pri negatívnom náleze, je potrebné len v týchto obdobiach prísnejšie dbať na dodržiavanie režimových opatrení.


   Otázka
   Dobrý deň, ospravedlňujem sa, nesprávne som uviedla druh lieku v predchádzajúcej otázke. Liek je Minirin samozrejme. Vďaka.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, pomerne často sa stáva, že efekt liečby aj pri dodržiavaní režimových opatrení sa prejaví po dlhšom čase. Postup liečby je správny, je potrebná len trpezlivosť a pravidelné kontroly u odborníka - vo Vašom prípade u urológa. Jedna z možností je aj navýšenie dávky Minirinu, ale o tom rozhodne urológ pri kontrole.


   Otázka
   Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aký je ďalší postup v liečbe. Syn 6 rokov, pocikava sa, aj keď berieme už 4ks liekov Medipirin na noc. Ak ho nedáme v noci aspoň 1x vycikat, pocika sa. Dodržiavame všetko ohľadom pitia večer. 3 hod. Pred spaním už mu nič nedávame. Ak by sme mu nedávali lieky, pocika sa aj cez deň v škôlke. Má tvrdý spánok a nezobudí sa na cikanie a ani na to, keď sa pocika. Urológ nevie čo ďalej , v marci 2021 mame ďalšiu kontrolu.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, pomerne často sa stáva, že efekt liečby aj pri dodržiavaní režimových opatrení sa prejaví po dlhšom čase. Postup liečby je správny, je potrebná len trpezlivosť a pravidelné kontroly u odborníka - vo Vašom prípade u urológa. Jedna z možností je aj navýšenie dávky Minirinu, ale o tom rozhodne urológ pri kontrole.


   Otázka
   Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aký je ďalší postup v liečbe. Syn 6 rokov, pocikava sa, aj keď berieme už 4ks liekov Medipirin na noc. Ak ho nedáme v noci aspoň 1x vycikat, pocika sa. Dodržiavame všetko ohľadom pitia večer. 3 hod. Pred spaním už mu nič nedávame. Ak by sme mu nedávali lieky, pocika sa aj cez deň v škôlke. Má tvrdý spánok a nezobudí sa na cikanie a ani na to, keď sa pocika. Urológ nevie čo ďalej , v marci 2021 mame ďalšiu kontrolu.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, pomerne často sa stáva, že efekt liečby aj pri dodržiavaní režimových opatrení sa prejaví po dlhšom čase. Postup liečby je správny, je potrebná len trpezlivosť a pravidelné kontroly u odborníka - vo Vašom prípade u urológa. Jedna z možností je aj navýšenie dávky Minirinu, ale o tom rozhodne urológ pri kontrole.


   Otázka
   Dobrý deň, môj syn sa pocikáva v noci- niekedy aj 2x za noc. Má už 6 rokov. Prosím o pomoc. Vopred ďakujem. S pozdravom Alžbeta

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je najvyšší čas riešiť problém nočného úniku moču. Vyhľadajte čo najskôr odborníka - detského nefrológa. Ten dieťa vyšetrí a doporučí najvhodnejší liečebný postup. Nezabúdajte, že základom sú režimové opatrenia - obmedzovanie tekutín vo večerných hodinách a dôsledné vyprázdnenie močového mechúra pred spaním.


   Otázka
   Dobry den, dcera 2 a pol roka bola odplienkovana na den aj noc, nemavala vobec nehody , ani cvrknute, aj ked pred spanim vypila mlieko bola rano sucha aj po 12 hodinovom spanku. Zrazu sa zacala pomocovat pocas spanku a niekedy aj cez den, bud si len cvrkne a potom sa vypyta alebo sa niekedy aj uplne pocika, akokeby o tom ani nevedela. Davali sme vysetrit moc, mala to v poriadku. Neviete poradit kde moze byt problem? Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku Vašej dcérky je pomočovanie ešte normálnym javom. Ak je vylúčené somatické ochorenie, je potrebné dodržiavanie režimových opatrení a ak vek dieťaťa dosiahne 5 rokov, je potrebné vyhľadať odborníka - detského nefrológa. Ten dieťa vyšetrí a doporučí najvhodnejší postup.


   Otázka
   Dobrý deň. Dcérka je odplienkovana od 1,5 roka, krátko nato sa pýtala cikať aj v noci, alebo sa budila so suchou plienkou (občas sa stala nehoda, cca 1x za dva týždne). V jej 22 mesiacoch sme sa presťahovali, asi 2 týždne sa pocikavala cez deň aj v noci, potom opäť postarom, budila sa so suchou plienkou. V jej 24 mesiacoch sa jej narodila sestra, opäť dvojtýždňové pocikavanie cez deň aj v noci, denne sa dalo doporiadku, ale po noci sa stále budí s úplne plnou plienkou. Trvá to už 6 mesiacov a zvažujem psychológa. Moja otázka je, či to mám v jej 2,5 roku vôbec riešiť. Ďakujem za názor.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku Vašej dcérky na nočné pomočovanie má psychika pomerne veľký vplyv. Každé psychické napätie môže spôsobiť dočasnú zmenu v zmysle opätovného návratu pomočovania. Preto je v tomto veku vhodnejšia vyčkávacia taktika. Detský psychológ môže byť nápomocný vo veku nad 5 rokov, ak nepomáhajú režimové opatrenia.


   Otázka
   Dobrý deň mám problém so svojím 3 ročným synom ešte stále sa nepýta na wc stále sa pocikava.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku troch rokov je pomočovanie ešte normálny jav. Nočné pomočovanie sa rieši až keď dieťa dovŕši 5 rokov.


   Otázka
   Dobrý deň Mam 2,5 rocneho syna chodí do škôlky ale ešte stále nieje odplienkovany. Učíme ho snažíme sa ale vždy pri tom ako sa opýtame ci sa mu chce \"cikat\" kakat\" Alebo ho zoberiem na nočník tak strašne zacnee kričať hádže sa o zem a vycika alebo pokaka sa neskôr na dlážku. Prosím vás viete mi nejak poradiť? Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Váš syn je vo veku, kedy sa nočné pomočovanie pokladá ešte za fyziologický jav. Z Vášho krátkeho popisu vyzerá, že problém je skôr psychologický. V tomto veku nie je vhodné za každú cenu dieťa odplienkovať. Prístup musí byť individuálny a veľmi citlivý. Pri pretrvávaní sa obráťte na svojho praktického lekára pre deti, ktorý dieťa vyšetrí a navrhne najvhodnejšie riešenie.


   Otázka
   Dobry den, mam skoro 3 rocnu vnucku a 8 mesacneho vnucika (surodenci). Vnucka je sikovna, mudra, vnimava. Odkedy sa narodil vnucik, tak sa vnucka pocikava a aj pokakava. V postielke sa postavi cika, hned sa vykaka a pozera na to a smeje sa. Rodicia ju nehresia, vysvetluju. Davaju vela lasky obidvom detom. Syn bol aj na materskej a venoval dcere, manzelke pomahal, aby mohla kludne kojit a starat sa o jeho. Je to mozne, ze je to ziarlivost alebo nejaky zdravotny problem ? Dakujem vam velmi pekne

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne problémom nočného pomočovania u detí. Vo Vašom prípade odporúčam navštíviť svojho lekára pediatra, ktorý dieťa vyšetrí a doporučí ďalší postup.


   Otázka
   Dobry den, mam skoro 3 rocnu vnucku a 8 mesacneho vnucika (surodenci). Vnucka je sikovna, mudra, vnimava. Odkedy sa narodil vnucik, tak sa vnucka pocikava a aj pokakava. V postielke sa postavi cika, hned sa vykaka a pozera na to a smeje sa. Rodicia ju nehresia, vysvetluju. Davaju vela lasky obidvom detom. Syn bol aj na materskej a venoval dcere, manzelke pomahal, aby mohla kludne kojit a starat sa o jeho. Je to mozne, ze je to ziarlivost alebo nejaky zdravotny problem ? Dakujem vam velmi pekne

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne problémom nočného pomočovania u detí. Problém s Vašou vnučkou je komplexnejší, veľmi pravdepodobne v ňom hrá dôležitú úlohu psychika. Doporučujem obrátiť sa na svojho praktického lekára pre deti a následne na detského psychológa.


   Otázka
   Dobrý deň pán doktor, chcela by som Vás poprosiť o radu. Dcérka má 4 roky a 7 mesiacov. Plienky prestala úplne nosiť ešte skôr ako oslávila 2 roky, pozvolna, nenútene. Raz za čas sa stalo, že sa v noci pocikala (napr. prvú noc v novom prostredí - na dovolenke), ale naozaj výnimočne. V poslednom období, trvajúcom zhruba mesiac sa to však otočilo - postielka je pocikaná aj 3-4 razy do týždňa. Netušíme čo za tým môže byť, dcérka sa zdá v pohode, nemyslíme si že by zažila nejakú stresujúcu situáciu ani nič podobné. Príjem tekutín pred spaním sa jej snažíme obmedziť na minimum a zároveň dbáme, aby sa pred uložením na spánok vždy vycikala. Čo by ste nám poradili? Máme to zatial iba sledovať alebo by sme už mali zájsť k lekárovi? Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade nastala náhla zmena v suchých nociach. Treba pátrať po príčine, ktorá môže byť na základe ochorenia, ktoré nemusí mať iné prejavy, alebo to môže mať psychickú príčinu. Vek je prakticky 5 rokov, čo už spĺňa kritériá medikamentóznej liečby. Preto radím: 1. navštíviť lekára (najlepšie detského nefrológa), ktorý dieťa vyšetrí a zistí, či nie je príčina v nejakom ochorení. 2. Ak by vyšetrenie bolo negatívne, v druhom slede by bolo vhodné vyšetrenie detským psychológom. 3. Ak by lekár nezistil žiadne ochorenie a psychológ žiadnu zjavnú príčinu, je vhodné u dieťaťa zahájiť medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobrý večer, Poprosím o radu. Dcérka má 4 roky. Takmer pred rokom už začala mat v noci suchu plienku, tak som ju plánovala už dať preč, ale potom sa začala znovu pomocovat. A to nielen občas, ale pravidelne. A dokonca tie počas denného spánku, čo sa jej už od dvoch rokov nestavalo. Aj keď spi cez deň hodinu, pomocí sa. Prosím, poraďte čo s tým. Nie je to občasná záležitosť, ale je to už pravidelne. Mala by som navštíviť urologa? Nemám jej dávať v noci plienku? Mám ju budiť? Prosím o radu. Vďaka.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Vaša dcérka sa po relatívne dlhom suchom intervale začala opäť v noci pomočovať. Je dôležité vylúčiť ako príčinu nejaké ochorenie. Najvhodnejšie je vyšetrenie u detského nefrológa. Snažte sa dodržiavať režimové opatrenia. Vhodnejšie je nedávať plienku. Radšej voľte absorpčnú podložku. Na budenie sú rôzne názory, ale rušenie spánku dieťaťa môže byť v konečnom dôsledku nepriaznivé.


   Otázka
   Dobry den prosim vas moj sny bude mat v auguste 6rokov,odplienkovany je od svojich 2 rokov.. Cez noc sa mi pocika ale spi tak tuho zeby vydrzal spat pocikany az do rana sudeny a mokry.. Nasla som sposob aby sa nepocikal taky ze ho musim o pol 12 dat vycikat vtedy prespi suchy celu noc ako nahle ho dam trebars o 22druhej tak sa pocika... Prosim poradte ci navstivit dr. alebo pockat? Dakujem velmi pekne

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je potrebné sa obrátiť na detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a vo veku Vášho syna pravdepodobne zaháji medikamentóznu liečbu. Základom však zostáva dôsledné dodržiavanie režimových opatrení.


   Otázka
   Dobrý deň. Dcérka má 4,5 roka a stále sa v noci pocikáva. Začali sme problém riešiť s detským nefrológom, odporučil nám dodržiavať režimové opatrenia, nepoužívať plienkua budiť dcérku v noci na toaletu. Opatrenia síce zafungovali, v noci sa ideme raz vycikať a ráno má suchú postieľku, no na deň presne sa začala pocikávať pri poobednom spánku v škôlke. Stretli ste sa už s takýmto prípadom?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Váš prípad je pomerne bežný. V zásade platí, že do veku 5 rokov sa preferuje dôsledné dodržiavanie režimových opatrení. Po dosiahnutí veku 5 rokov sa zahajuje medikamentózna liečba, ktorú obvykle riadi detský nefrológ.


   Otázka
   Dobrý deň, môj 7 ročný syn má problém s denným pomočovaním, vnoci zvláda isť na wc sám... ale cez deň pri akčnejšej hre, v stresovej situácii, alebo ak pozerá tv sa pociká, aj keď pred chvíľou na wc bol... nefrolok nás poslal ďalej, že on nám nepomôže, urológ na zaviedol mikčný deník a výsledok bol to, že ma malý močový mechúr, má viac piť vody a mám byť trpezlivá. Na vyšetrenie u nevrológa a psychológa čakáme... pravidelne cvičíme brušne a panvové svalstvo... Aké mám ešte možnosti... ?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, postup lekárov - odborníkov je správny. Vzásade je rozhodujúci názor a postup urológa.


   Otázka
   Dobrý deň mám 4 ročného chlapca a máme takýto problém pocikava sa mi cez deň nepovie že sa mu chce cikať.V noci sa nepocika. Čo bi ste mi poradili treba ísť k lekárovi?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne problémom nočného pomočovania. S Vašim problémom sa obráťte na Vášho pediatra, ktorý Vás odošle k príslušnému odborníkovi.


   Otázka
   Dobrý večer. Mám skoro 7 ročnú dcéru,ktorá sa začala pocikavat. Bez plienok spi cca od 2,5 roka. Okolo 4 roku sa zacala pocikavat ,ale asi po roku to prešlo. Odvtedy sa jej občas stalo ,že vstala už s pár kvapkami v pyzamku,ale.vzdy dobehla na wc. Posledný mesiac,však sa pocikava skoro každú noc. Nezačala nejak viac požívať tekutiny pred spaním. Strašne tvrdo spí (doslova spí aj v stoji) . Môže byť spôsobené toto pocikavanie tvrdym spánkom? A prečo teda je chvíľu kľud a potom sa znova sa začne pocikavat? Ešte dodám, že ja som.na Tom bola podobne. Stávalo sa mi to.obcas do mojich cca 11 rokov, možno to byť teda aj dedične? Dodnes si pamätám,že vždy keď som mala ,,nehodu,, som mala sen že som na záchode. Môže to byť u nej podobné? Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, rodinný výskyt pomočovania, tzn. ak sa pomočoval rodič dieťaťa, je pravdepodobnosť väčšia. Aj keď je pomočovanie nepravidelné, vo veku 7 rokov je vhodné vyhľadať odborníka - detského nefrológa, ktorý najprv dieťa vyšetrí a podľa frekvencie mokrých nocí zváži zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobry den,mam jednu otazku. Moja dcerka Viktorka ma 2,5 roka a nieco po jej 2hych narodeninach sa zacala ucit na nocnik a zacala fungovat bez plienky. V skolke ju chvalili ze sa vobec nepocikavala a sama sa pytala, doma to tiez fungovalo super. Ale poslednych par dni (tyzdnov) sa zacala pocikavat. Vycika sa pekne na zachodik a po pol hodine sa pocura. Nie vela. Moze byt prechladena? Alebo co sa deje? Dakujem za odpoved vopred

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, pomočovanie vo veku 2,5 roka dieťaťa je fyziologicky normálny jav, ktorý sa môže prechodne zlepšovať alebo zhoršovať. Vplýva na to viacero faktorov. Vzásade v tomto veku tento problém riešime len vtedy, ak je pomočovanie príznakom nejakého ochorenia, najčastejšie infekcie v močových cestách. Ak sa teda objaví pomočovanie po suchom intervale, je potrebné vylúčiť infekciu jednoduchým vyšetrením moču u svojho pediatra. Ak je moč negatívny, vo veku Vášho dieťaťa tento problém neriešime.


   Otázka
   Dobrý deň, náš 4,5 ročný synček mal na noc doteraz plienku. Deň zvládame už od 3 rokov bez problémov. Noc som zatiaľ neriešila. Teraz cca dva týždne mu už nedávame plienku v noci, začala som ho budiť a dávať cikať v noci každé dve hodky a aj napriek tomu sa pociká. Je podľa Vás čas vyhľadať odbornú pomoc? Alebo to môže byť dedičné? Manžel mal tiež ako malý plienku v noci takmer do 6 rokov. Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, výskyt nočného pomočovania u detí rodičov, ktorí mali podobné problémy, je všeobecne známy. Váš prístup k riešeniu tohto problému nie je správny. Opakované budenie počas jednej noci nevedie k pozitívnemu výsledku, skôr naopak. Doporučujem Vám dôsledné dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín pred spaním. Vzhľadom na vek je už vhodné vyhľadať odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a po dovŕšení 5 roku života zaháji medikamentóznu liečbu.


   Otázka
   Dobry vecer moj syn uz skoro 7rocny vecer ked idem spat ho musim dat na wc inak sa popisa. Kedze je predcastne narodeny chodime ku neurologicke jej som to spomenula povedala ze ho mam budit chcela to riesit nejakou tabletkou ale nakoniec povedala ze ked to nie je caste tak netreba pretoze som povedala ze tak 1/2 krat do mesiaca sa popisa

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade je frekvencia pomočovania nízka a režimové opatrenia majú dobrý efekt. Preto je vhodnejšie prísne dodržiavanie obmedzovania tekutín pred spaním. V prípade, že by to nemalo efekt a pomočovanie by pretrvávalo, je vhodnejšia medikamentózna liečba, ako budenie počas noci.


   Otázka
   Dobrý deň chcem sa opýtať mam 3 rocneho chlapčeka presťahovali sme sa a co mam partnera terás mam s nim vlásne dieťatko 4 mesačne mame nejaké hádky medzi sebou niekedy a malý sa mi pocika nie len v noci ale aj cez deň keď spinka stane rozprávame sa a on mi povie ze maminka ja som sa pocikal ako ďalej riešiť a co je problémom

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   duplicitná otázka


   Otázka
   Dobrý deň chcem sa opýtať mam 3 rocneho chlapčeka presťahovali sme sa a co mam partnera terás mam s nim vlásne dieťatko 4 mesačne mame nejaké hádky medzi sebou niekedy a malý sa mi pocika nie len v noci ale aj cez deň keď spinka stane rozprávame sa a on mi povie ze maminka ja som sa pocikal ako ďalej riešiť a co je problémom

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku 3 rokov je pomočovanie v spánku ešte normálnym javom. V tomto veku treba postupne obmedzovať tekutiny pred spaním a ak stav pretrváva po dovŕšení 5 roku sa problém rieši medikamentóznou liečbou. Vo Vašom prípade môžu svoju úlohu zohrať aj psychologické faktory.


   Otázka
   Moj brat ma 29 a stale tymto nocnym pomocovanim trpi. Co radite ?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, cca 1% dospelej populácie trpí nočným pomočovaním. Je to riešiteľný problém. Je potrebné vyhľadať odborníka - urológa, ktorý po vyšetrení nasadí medikamentóznu liečbu. Pravdepodobnosť úspechu liečby je pomerne veľká.


   Otázka
   Dobry den,chcem sa opytat,je normalne,aby sa 3,5 rocne dieta pocikavalo?Mam dceru,ktora je uz davno odplienkovana,cez den sa pocika malokedy,uz horsie to je v noci,davam ju cikat pred spanim a este ju budievam,tak okolo 22-hej hodiny a aj tak je dorana pocikana.Tak som sa chcela informovat aspon,ci to nemoze byt nejaky problem,ck tk treba riesit alebo je pomocovanie u deti normalne v takom veku?Dakujem pekne za odpoved,s pozdravom Lucia

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku Vašej dcérky je ešte nočné pomočovanie fyziologické (normálne) a ak nemá dieťa iné príznaky ochorenia, netreba dieťa ešte vyšetrovať. U detí sa preventívne vyšetruje moč a predpokladám, že u Vášho dieťaťa tento nález bol negatívny. Snažte sa pred spaním obmedzovať tekutiny a ak by pomočovanie pretrvávalo po piatom roku života, vyhľadajte odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zvolí najvhodnejší liečebný postup.


   Otázka
   Máme dcéru s DS a má 7 rokov, cez deň chodí na záchod cca od 3 rokov, ale v noci sme sa nikdy plienky nezbavili. Samozrejme, má predpísané plienky, ale chceli by sme sa pokúsiť to odstrániť. Navyše, v poslednej dobe sa začala pocikávať v škôlke, čo sa jej dva roky nestávalo. Po Vianočných prázdninách má nehodu aj 3-4x za týždeň, čo doteraz sa dialo tak max 1-2x za mesiac. Nevieme čo sa stalo, či náhodou sa len nechce takto prejavovať a neuvedomuje si, že to nie je v poriadku... doma sa jej to až tak často nestáva, aj keď foma veľmi popoludní už nespí... Ako ju zbavíme pomočovania popoludní a ako v noci?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, prístup k pomočovaniu u dieťaťa s DS je špecifický: je ťažko dodržať obmedzovanie tekutín pred spaním. Ak by sa Vám to podarilo, je možné po vyšetrení detským nefrológom zahájiť medikamentóznu liečbu. Nemusí nastať úplná úprava, ale aj zlepšenie stavu je v týchto prípadoch pre rodičov uľahčením starostlivosti o dieťa.


   Otázka
   Dcéra vnoci pomocuje sa .aj 3-5x.robime všetko nepije,v noci chodíme k nej a nič od 2r je plne odplienkovana v 3r sa začala popiskavat v noci a teraz má 4,5 r.det dokt jej dala lieky proti mrli a že až po 5r veku to môže riešiť.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, nočné pomočovanie sa medikamentózne lieči až po dosiahnutí veku 5 rokov. Dovtedy je potrebné dodržiavať obmedzovanie tekutín pred spaním. Samozrejme je vyšetrenie na iné ochorenie, čo vo Vašom prípade bolo už vykonané.


   Otázka
   Dobri den, moja 8 a pol rocna dcera sa stale v noci pocikava, mava plienku a ta je malokedy rano sucha. Cez den je nema problem, zacalo to ked mala asi 6 rokov... neviem ako jej mam pomoct, nejaky caj alebo liek ??? Dakujem za vasu spomoc. S pozdravom Maria

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Vaše dieťa je potrebné v prvom rade dôkladne vyšetriť, či pomočovanie nie je príznakom nejakého ochorenia. Preto vyhľadajte odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a v prípade, že nenájde príčinu, zaháji medikamentóznu liečbu. Základným predpokladom však je dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie mechúra.


   Otázka
   Dobri den, moja 8 a pol rocna dcera sa stale v noci pocikava, mava plienku a ta je malokedy rano sucha. Cez den je nema problem, zacalo to ked mala asi 6 rokov... neviem ako jej mam pomoct, nejaky caj alebo liek ??? Dakujem za vasu spomoc. S pozdravom Maria

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Vaše dieťa je potrebné v prvom rade dôkladne vyšetriť, či pomočovanie nie je príznakom nejakého ochorenia. Preto vyhľadajte odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a v prípade, že nenájde príčinu, zaháji medikamentóznu liečbu. Základným predpokladom však je dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie mechúra.


   Otázka
   Dobry den pan doktor, dcera 6r.sa v noci pomocuje, je sledovana u urologa, pred 3tyzdnami jej vybrali nosnu mandlu, kazdy vecer berie Minirin 120 ale aj tak sa niekedy pocika. Zalezi to od rezimu, ak je velmi prisny a ona chce(ak ma za to nieco vynimocne slubene napr.) , rano je sucha. Chcem sa spytat ci nie je potrebne dietatu spravit testy na hladinu toho daneho hormona, ktorych sa nahradzuje liek Minirin. Urologiu navstevujeme uz viac ako 3roky, nikdy jej krv nebrali. dakujem za odpoved.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, pri nočnom pomočovaní sa hladina antidiuretického hormónu bežne nevyšetruje. U Vášho dieťaťa je možné, že sa jedná súčasne aj o poruchu funkcie močového mechúra. Odborník dokáže túto poruchu diagnostikovať a vhodnou liečbou upraviť. V týchto prípadoch sa používa kombinovaná liečba. Vynechanie Minirinu by nebolo správne. Treba pamätať, že režimové opatrenia sú vždy základom úspešnej liečby nočného pomočovania.


   Otázka
   Dobrý deň, dcéra má takmer 4 roky. Pred cca 4mesiacmi sa začala v noci pomočovať. Testy u obvodnej lekárky sú v poriadku. Na noc jej dávam plienku,ráno je takmer vždy mokrá. Odporúčate budiť dieťa, napr. 2 hodiny po zaspatí? Keď sme to skúšali, chytala ju mierna panika.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, u Vášho dieťaťa sa jedná o sekundárnu enurézu, to znamená, že sa pomočovanie objaví po dlhšom suchom intervale. V tomto prípade je potrebné vylúčiť ako príčinu iné ochorenie (infekcia, iná choroba obličiek, metabolické ochorenie), alebo znovu objavenie pomočovania môže byť spôsobené zvýšeným psychickým napätím. Somatické ochorenie je najvhodnejšie vyšetriť u detského nefrológa a možný psychický pôvod u detského psychológa. Na základe týchto vyšetrení potom príslušný odborník zvolí najvhodnejší postup.


   Otázka
   Dobry den! Som matka dvojiciek Adamka a Davidka. Na konci septembra 2019 mali 4 roky. Jeden z chlapcov (David) uz vyse roka nepouziva vobec plienky a chodi normalne ma wc. Adam pocas dna chodi na wc cikat a plienky nema. Na velku potrebu vsak na zachod nechodi. Viackrat v minulosti sa mu to podarilo. Dokonca bol prvy komu sa to z dvojiciek podarilo. Nestalo sa to vsak pravidelnostou a doteraz sa nam nepodarilo plienok zbavit. Skusame vsetko moze. Rozhovor, vysvetlovanie, sedenie na wc. Nic nepomaha. Snazime sa vyse roka velmi intenzivne a nic. Deti este pocas dna spia. Prestala som mu teda davat pocas denneho spanku plienku. On sa pocas dna nepocika. Iba vynimocne. Sice sa skratil cas jeho spanku ked nema plienku na polovicu (jednoducho sa sam zobudi ovela skor) ale aspon sa nepocika. Ked sa zobudi na wc vsak ist nepotrebuje. Horsie je to v noci. Vtedy ma plienku a vykonava do nej obe potreby. Ak ho dam spat s latkovou alebo uplne bez ci v slipoch robi to rovnako. Cely sa precika a este sa aj pokaka a vobec sa nezobudi. Najhorsie je, ze mu to vobec nevadi. Usmieva sa a hovori ze sa nehanbi a je mu to jedno. Som zufala a vobec si uz neviem rady. Zijeme v zahranici a sme harmonicka rodina bez hadok. Deti maju vela lasky. Neviem si rady. Prosim pomozte mi aspon radou. Dakujem! Eva

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, prípad Vášho syna je komplikovaný nie len samovoľným odchodom moču počas spánku, ale aj stolice. V tomto veku je to zriedkavé a je potrebné obrátiť sa najprv na odborníka - detského neurológa a v prípade, že vyšetrenie bude negatívne, následne na detského nefrológa, ktorý po dosiahnutí 5 roku veku, bude riešiť problém nočného pomočovania.


   Otázka
   Dobry den, syncek po odplienkovani problemy s nocnym pomocovanim nemal, nocne plienky maval suche este pred odplienkovanim. Po nastupe do skolky v 4 rokoch sa obcasne v noci pocikal, vzdy to bolo ale narazove a vzdy bolo pocikanie sucastou nachladnutia a predchadzalo rozvoju infekcie v dychacich cestach. Inak problemy nemaval. Asi v 6 rokoch, este pred nastupom do skoly sa unho objavili prve problemy. Najprv maval obcasne, cca 4-5 x do mesiaca nad ranom mokru skvrnu na nohaviciach- asi 5 -10 cm v priemere, vacsinou sa kvoli tomu zobudil. Toto ranne \"cvrknutie\" sa vsak postupne zacalo objavovat castejsie, takze sme zacali davat pozor na to, aby cca pol az tristvrte hodiny pred spanim uz nepil a dohliadat na to aby siel na zachod tesne pred ulozenim sa do postele. Problem takmer zmizol a vecerne pitie sme tym padom uz tolko nekontrolovali. Asi pred 3-4 tyzdnami sa zacal problem objavovat znovu a prerastol do niekolkych po sebe nasledujucich nocnych pocikani, ked bola mokra aj postel a cele pyzamove nohavice. Podobne sa v tej dobe pocikal aj v aute v sedacke, ked vecer zaspal pri dlhsej ceste. Znovu sme teda zacali kontrolovat vecerne pitie a v noci sme ho vzdy raz zobudili aby siel na zachod. \"Velke pocikavanie\" prestalo, no vratili sa ranne \"cvrknutia\" a to takmer kazdu noc, momentalne ho uz v noci nebudime. Bolo by vhodne objednat sa k odbornikovi alebo mame este pockat? Syncekovi dost vadi vecerne obmedzovanie pitia aj to, ze ho mokra skvrna na pyzame zobudi a musi sa prezliekat, aj ked postel byva momentalne mokra zriedka. Vopred za odpoved dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade sa jedná o sekundárnu nočnú enurézu lebo v anamnéze je jednoznačný suchý interval. Váš režimový prístup je správny. Vzhľadom na pomerne dlhotrvajúci problém by bolo najvhodnejšie vyhľadať odborníka - detského nefrológa, ktorý zváži ďalší postup. Možnosťou je psychologické vyšetrenie, eventuálne následné zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Môj syn ide pred spánkom či obednym či nočným sa vždy vycikať keď nevie zaspať ani po pol hodine pošlem ho znova vycikať a potom znova spinkat. Potom zvyčajne zaspi cca do 15 min a spi cca 1 hodinu. Pytam sa že ako je možné že po tej hodine je pocikany tak že to vyzerá ako by pol dňa necikal. Prosím vás mohlo by to mať súvis s nosnou mandlou ktoru nemáme zdravú a máme naplánovanú operáciu na 7.1.2020. Za radu ďakujem. Podotýkam sme sledovaný na nefrologickej ambulancii kvôli zdvojenym mocovodom. Ale sme len sledovaný chodíme raz za rok na kontrolu inak nemáme žiadne problémy čo sa týka obličiek.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, zväčšená nosná mandľa býva pomerne často v súvislosti s nočným pomočovaním a prax ukazuje, že po jej odstránení v mnohých prípadoch dochádza k ústupu alebo zlepšeniu nočného pomočovania. Ak by ani potom nedošlo k úprave, detský nefrológ rozhodne o ďalšom postupe. Zdvojená oblička, ak je zdravá, nemá s pomočovaním žiadnu súvislosť.


   Otázka
   Suvisi t.j. nebolo vyvratene na svete potvrdenie, ze enureza deti moze mat suvis s posttraumatickou stresovou poruchou a kvoli tomu moze pretrvat aj do dospelosti ?

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, v niektorých prípadoch sa na nočnom pomočovaní môžu podieľať aj psychické faktory. Hoci to nie je najčastejšia príčina, rátame s ňou hlavne v prípadoch, keď zlyháva medikamentózna liečba. Tieto deti doporučujeme na psychologické vyšetrenie. Ak sa táto príčina potvrdí a je potrebná liečba, preberá pacienta do starostlivosti psychiater. Opakujem, že týchto prípadov nie je veľa a tvoria len niekoľko percent pacientov z veľkej skupiny detí s nočnou enurézou.


   Otázka
   Dobrý večer, pán doktor. Môj syn má 4 roky, dávame ho cikať v noci tak pred jedenástou a potom vydrží až do rána. Len žiaľ, vždy strašne plače, keď ho kvôli cikaniu zobudíme. Takže keď ho zobudíme, nastane plač, aj polhodinový. Keby sme ho nechali tak a pociká sa, bojím sa, že kým na to príde, lebo on spí tvrdo, tak mu prechladnú obličky. Zo psychického hľadiska je lepšie nebudieť, zo zdravotného budiť. Neviem, čo mám robiť. Vďaka

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak Váš syn reaguje na budenie takýmto spôsobom, nie je dobré ho budiť. Predovšetkým je potrebné obmedziť príjem tekutín pred spaním. Vo veku 5 rokov vyhľadajte detského nefrológa. Dovtedy riešte radšej tento problém absorpčnými podložkami.


   Otázka
   Dobrý deň pán MUDr. Kováčik,prosim Vas o radu :moj vnuk mal v oktobri uz pat rokov, a napriek tomu sa stale v noci pocikava . Plienky nenosi uz dva a pol roka, cez den s tym nemame problem sam sa ide vycikat aj v skolke sa pyta vycikat a ani ked spia v skolke, tak sa ani raz nepocikal,ale vecer ked ide spat vycika sa stale kazdy vecer,ale napriek tomu sa v noci pocika . Ak mam pravdu povedat som bezmocna, ale zahadou my je , ze to nieje pravidelne pocikanie ,(napr.:tri dni za sebou sa nepocika, ale na stvrty deň ,uz sa pocika a zase to trva dalsie styri dni co sa za sebou pocika a takto dookola to uz trva rok. Lebo som mu prestala davat plienky na noc ,len pred rokom,myslela som si ,ze to nebude problem ,ale ako vydim asi musim s tym uz nieco robit. Ďakujem vam za radu.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, ak Váš vnuk dosiahol vek 5 rokov a pretrváva nočné pomočovanie napriek dodržiavaniu režimových opatrení, je potrebné po vyšetrení zahájiť medikamentóznu liečbu. Vyhľadajte odborníka - detského nefrológa, ktorý Vášho vnuka vyšetrí a zvolí najvhodnejší spôsob liečby.


   Otázka
   Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť čo robiť. Priateľov syn má 3 roky a stále sa v noci pomočuje. V poslednej dobe mal plienku suchú aj v noci aj ráno, keď sa zobudil, občas sa stalo, že ak mal plienku tak bolo všetko mokré aj mokré pyžamko až po krk. Keď sme ho skúšali dávať spať bez plienky, tak 3x sa stalo, že bola suchá, ale v poslednej dobe (týždeň) je stále docikaný. Keď je v škôlke tak sa zobudí na to, že sa mu chce cikať. Už si nevieme rady čo s ním robiť. Ďakujem veľmi pekne za radu.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo veku troch rokov sa nočné pomočovanie medikamentózne neovplyvňuje. V tomto veku sa postupne obmedzujú tekutiny pred spaním a vo väčšine prípadov sa postupne dosiahne obdobie bez pomočenia. Je potrebné byť trpezlivý a dôsledný, lebo toto obdobie môže trvať aj dlhší čas. Problém s lekárom riešime až po piatom roku života.


   Otázka
   Nas syn sa v noci pomocuje, ma 6 rokov a vlastne sa nikdy neprestal v noci pocikavat. Riesime to, lebo vsade sa odporuca necakat - ale termin u specialistu mame o 4 mesiace! Co s tym? dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, iná možnosť riešenia problému ako vyšetrenie u odborníka a zahájenie liečby nie je. Dovtedy je potrebné dôsledne dodržiavať režimové opatrenia - obmedzovanie tekutín a dôsledné vyprázdňovanie mechúra pred spaním.


   Otázka
   Moja 9rocna vnučka sa pri skladaní stavebnice,ked sa jej nieco nedari,tak sa pocikala. Doma,zase vyliala trocha polievky a opat sa pocikzla. Co to znamena? Som z toho nestastna. Jej matka strieda partnerov a sucasny si priviedol aj maleho syna. Mysljm di ze to moze mat súvislosť

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, na našej stránke sa zaoberáme výlučne nočným pomočovaním. Úniky moču počas dňa nespĺňajú túto podmienku.


   Otázka
   Dobrý dieťa má 6 rokov v noci sa vôbec sám nezobudi na cikanie, vtedy je suchý keď ho budím ja ako to mam riešiť ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, budenie neznamená riešenie problému. Vaše dieťa je vo veku, kedy je potrebné zahájenie medikamentóznej liečby. Vyhľadajte odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a navrhne najvhodnejší liečebný postup.


   Otázka
   Dobrý deň p. doktor, mám 4 ročného syna. 2x denne berie kvapky Convulex. V noci sa stále pravidelne pocikáva.. Dávam ho cikať lebo on sa nezobudí, strašne tuho spí. Nezobudí sa ani na to, že je pocikaný a celý mokrý a studený. Spí si pokojne ďalej. Vyšetrenie moču mal pred 2 mesiacmi a všetko bolo v poriadku. Je potrebná medikamenózna liečba? Ako odstrániť daný problém? Ďakujem za radu.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, zatiaľ medikamentóznaliečba nie je potrebná, tá sa zahajuje až po dovŕšení 5 roku života. Pred tým je potrebné postupne dieťa naučiť dodržiavať režimové opatrenia - obmedzovanie pitia tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie mechúra. Ak bude pomočovanie pretrvávať aj po piatom roku, vyhľadajte odborníka - detského nefrológa.


   Otázka
   Čo ďalej keď desmopresin zabral ,dieťa sa pri ňom nepomočí v noci. Čo ďalej ?má brať liek navżdy ? Keď pri lieku nemal vedľajšie účinky , ďakujeme

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, často býva liečba Desmopresinom dlhodobá. Môže trvať aj niekoľko rokov. Ordinujúci lekár postupne volí buď nižšie dávky, alebo liek vynecháva. Riadenie liečby je vždy závislé od obdobia bez pomočenia. Tj. ak je dieťa suché, lekár postupne liečbu Desmopresinom vynecháva. Niekedy však je potrebné pri opätovnom pomočovaní liečbu predlžovať. Celoživotné podávanie je mimoriadne zriedkavé.


   Otázka
   Dobrý deň, pán Kováčik, chcela by som sa opýtať na špecifický prípad dieťaťa - jedná sa o chlapca 4,5 roka, ktorý mal donedávna problém s nočným pomočovaním ale vďaka nastavenému pravidelnému režimu, pozitivnému oceňovaniu a ďalším technikám sa podarilo problém na nejaký čas odstrániť. Bohužiaľ teraz sa pomočovanie vrátilo a stupňuje sa (momentálne každú druhú noc) napriek znovuzavedeným opatreniam (o žiadnom zvláštnom spúšťači zatiaľ nemáme vedomie). Rozumiem, že za problematické sa považuje pomočovanie až od piatich rokov ale tento regres sa nám zdá zvláštny. Aké sú prosím postupy v takomto prípade? Máme opať navštíviť lekára (pri prvom pomočovaní sa v moči nič nenašlo)? alebo máme obmieňať opatrenia a čakať? Ako sa na takýto prípad pozerá lekár prosím? Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, Radím Vám, aby ste vyhľadali detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a ak nezistí žiadne ochorenie, ktoré by mohlo po suchom intervale spôsobovať nočné pomočovanie, tak veľmi pravdepodobne sa rozhodne pre medikamentóznu liečbu. Samozrejme základný predpoklad je dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín pred spaním. Nie sú zriedkavé prípady, kedy dieťa tajne pije vodu večer (napr. pri umývaní zubov). Rodičia nemusia o tomto zlozvyku vedieť. Dieťa ho tají a rodičia sú presvedčení, že tento režim dodržujú. Nemusí to byť Váš prípad, ale v každom prípade je to jedna z možností.


   Otázka
   Dobry den, mame 6-rocnu dceru, ktora sa v noci pocikava. Nikde neviem najst odpoved na otazku co je primarnym dovodom na medikamenoznu liecbu. Ide o prekonanie \'problemoveho\' obdobia/rokov (napr. vyhnutie sa psychyckim problemom), alebo je to realna \'liecba\' ktora prispeje k tomu aby sa hormon neskor tvoril sam? Dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, za normálnych okolností sa počas spánku vylučuje hormón, ktorý zvyšuje vstrebávanie vody z moču a tým reálne znižuje jeho množstvo, čím sa zabráni preplneniu mechúra a spontánnemu úniku moču, čiže nočnému pomočeniu. Našťastie existuje liek, ktorý má účinky tohto hormónu a u detí, ktoré majú jeho zníženú hladinu, sa jeho používaním navodí stav, ako u zdravého dieťaťa. Liečba trvá, kým sa hladina vlastného hormónu nedostane na normálne hodnoty. Vtedy sa liečba ukončí. Čiže liek slúži na prekonanie obdobia, kedy sa u dieťaťa ešte netvorí dostatočné množstvo tohto hormónu. Liečbu riadi odborník - detský nefrológ, ktorý samozrejme pred tým dieťa dôsledne vyšetrí.


   Otázka
   Dobry den chcem vas poprosit o radu.. Moj syn mal teraz 18.augusta 5rokov napriek tomu sa mi v noci stale prsvidelne pocikava.. Chodim ho v noci davat cikat lebo on sa nezobudi, strasne tuho spi on sa nezobudi ani na to ze je pocikany ze je cely mokry a ze je studeny spi si pokojne dalej.. Snazim sa ho zobudit ked ho idem dat cikat ale ani to nevie ze ide cikat.. Cika a spi zaroven som uz zufala, dakujem za radu s pozdravom Monika

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, základom je dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín pred spaním. Rovnako dôležité je prestať používať plienky a vyhľadať odborníka - detského nefrológa. Ten dieťa vyšetrí, vylúči ako príčinu ochorenie obličiek a močových ciest a veľmi pravdepodobne doporučí zahájenie medikamentóznej liečby.


   Otázka
   Dobry den,chcela by som sa opytat,moja dcera sa zacala v 6,5 roku nepravidelne v noci pocikavat...zobudi sa az na to,ze je mokra a bezi na wc docikat co ostalo...preco sa nezobudi ked jej treba cikat?A tiez preco doteraz vydrzala do rana a zrazu sa potrebuje v noci vycikat? septembri nastupuje do 1. rocnika a neviem si to vysvetlit,odplienkovana je od 2 rokov a nikdy ani raz sa v noci nepocikala,vzdy vydrzala pekne spat az do rana...dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade sa jedná o tzv. sekundárnu nočnú enurézu. Býva spôsobená najčastejšie zvýšeným psychickým napätím, ktoré súvisí s prebehnutou alebo očakávanou stresujúcou udalosťou. Môže sa jednať aj o ochorenie močového systému. Preto treba vyhľadať detského nefrológa, ktorý vylúči ochorenie obličiek a močových ciest. Po tomto vyšetrení obyčajne nasleduje vyšetrenie u detského psychológa. Do vyriešenia stavu dodržujte v každom prípade režimové opatrenia - obmedzovanie tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdňovanie močového mechúra.


   Otázka
   Dobrý den,pan Kovacik,mam 8-rocnu dcerku,ma mentalne postihnutie +dusevnu zaostalost,porucha vyvoja rečí,ale denné mocenie sme celkom zvladli,ale to nocne je trosku horsi problem,momentalne uzivame minirin melt 120mg,ale aj tak sa mi v noci pocika,je to priblizne 12 dní.Mam len otázku,ako dlho trva liečba a či to ma neaky zmysel.Vecer obmedzujeme tekutiny.Dakujem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, určite to zmysel má. Je pravda, že nočné pomočovanie sa u detí s takýmto postihnutím vyskytuje častejšie a liečbou sa málokedy podarí ho odstrániť. Avšak pri užívaní Minirinu sa dosiahne, že množstvo uniknutého moču je podstatne menšie a rovnako sa zníži frekvencia pomočovania. Tým sa aspoň čiastočne zvýši komfort u dieťaťa aj u rodičov.


   Otázka
   Dobrý deň,moja 5rocna vnučka sa počítača v noci a pred mesiacom začala aj v škôlke pri spinkaju.ma ju vo výchove druhá babka rodičia sa rozviedli a javia záujem sporadicky.ja ako druhá babka jej píšem denne dva krát,volám jej ,chodí k nám raz za mesiac na víkend keď je doma aj dcera. Teda jej matka sú spolu hrajú sa chodia von.ale keď mala odíde domov,dcéra už nejaví záujem,len občas napíše.dakujem za radu

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade môže zohrávať významnú úlohu zvýšené psychické napätie dieťaťa. Najvhodnejšie by bolo vyhľadať detského psychológa, ktorý Vám odpovie na otázku, či je pomočovanie v príčinnej súvislosti s nočným pomočovaním. V prípade, že tomu tak nie je, vyhľadajte detského nefrológa, ktorý určí najvhodnejší spôsob liečby.


   Otázka
   Dobry den , moj syn ma pat a pol roka a uziva uz druhe balenie Minirin Melt 120. na zaciatku to pomahalo super a mali sme niekedy aj 2 tyzdne suche, samozrejme stale ho musim budit 23.30 . To je nas ritual , ale dva tyzdne dozadu mavame viac mokrych ako suchych noci . Cim to moze byt ? Dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, najčastejšou príčinou je v týchto prípadoch nedôsledné dodržiavanie režimových opatrení - obmedzovanie tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie močového mechúra. Ďalšou príčinou môže byť potreba vyššej dávky lieku. K tomu sa však pristupuje až po dlhodobejšom podávaní. Snažte sa kontrolovať dieťa, či vo večerných hodinách "tajne" nepije tekutiny a pri pretrvávaní pomočovania sa poraďte s detským nefrológom.


   Otázka
   Dobrý deň,mame 5 rokov a môj synček v škôlke počas spania sa pocikava...cca spia tak hodinu a pol. ,pred tým ho dajú cikať aj dvakrát aj tak sa pocika... Ja pred spánkom ho večer dám cikať aj dvakrát a potom ho budím o polnoci a ráno sme suchy... Neviem si to vysvetliť prečo škôlke počas spánku sa pocika... Ďakujem za odpoveď...

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, vo Vašom prípade sa jedná o tzv. maskované pomočovanie, tzn. ak by ste dieťa nebudili, tak sa pomočí. Budenie je síce v mnohý prípadoch efektívne, ale nie je z dlhodobého pohľadu vhodné, lebo v konečnom dôsledku je to určitý zásah do spánkového rytmu. Navštívte detského nefológa, ktorý po vyšetrení dieťaťa určí najvhodnejší spôsob na riešenie Vášho problému.


   Otázka
   Dobrý deň, mám 5rocneho syna, nepočíta a sa každú noc, ale všimla som si, že sa vždy pocika 3-4noci po sebe a vzápätí ochorie ma nádchu, kašeľ. Ako to riešiť? Ďakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, prechodné a krátkodobé nočné pomočovanie je pomerne častý príznak súvisiaci s nastupujúcim infektom dýchacích ciest. Ak je dieťa zdravé, tak sa nepomočuje. Vo Vašom prípade sa pravdepodobne jedná o túto skupinu detí. Ak by tento príznak pretrvával aj vo vyššom veku, treba vyhľadať detského nefrológa.


   Otázka
   Dobre rano chcem sa vas spytat moja 3.8 messcna dcerka da zacala v skolke pocikavat v poobednajsom spanku a uz aj v noci doma moc ma v poriadku neviem si uz s tym rady dakujem

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, nástup do kolektívneho zariadenia predstavuje pomerne výraznú zmenu v živote dieťaťa v útlom veku. Vzniká určité psychické napätie, ktorá sa často prejavuje práve únikom moču počas spánku. Okrem dodržiavania režimových opatrení je vhodné sa poradiť s detským psychológom. Medikamentózna liečba sa v tomto veku nepoužíva.


   Otázka
   Dobry den. Mam 6 ročneho syna. Ktorý sa sem tam v noci pocika. Teraz je to na dennom poriadku. Chcela by som sa poradit co robit. Kde je vlastne problem.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, predovšetkým je potrebné dodržiavať režimové opatrenia: obmedzovanie tekutín pred spaním a dôsledné vyprázdnenie močového mechúra. Ak tieto opatrenia nebudú účinné, je potrebné obrátiť sa na odborníka - detského nefrológa, ktorý dieťa vyšetrí a zvolí najvhodnejší spôsob liečby.


   Otázka
   Dobrý deň, moja 4 a pol ročná dcéra sa v noci stále pocikáva. Už veľakrát sme sa ju snažili odplienkovať, ale neúspešne. Je pravda, že sme nedávali veľmi pozor na pitie pred spaním, teraz sa však snažíme, aspoň hodinu pred spaním nepiť, ale niekedy jej dám asi dva hlty, keď naozaj je smädná. Pred spaním ide cikať aj dvakrát, veľakrát vyjde z postele sa vycikať, lebo sa bojí, že sa pociká a potom ju dávame asi tri hodiny po zaspaní cikať, ale do rána je vždy pocikaná. Teraz sa znova snažíme ju odnaučiť od plienok na noc, ale za dva týždne, čo to skúšame sa iba dvakrát zobudila suchá. Kedysi mávala problémy aj s kakaním, trvalo to veľmi dlho, nechcela kakať do záchoda a vedela to zadržiavať veľmi dlho, to je už našťastie vyše roka vyriešené. A má zväčšenú nosnú mandľu až tretieho stupňa.. Môže to súvisieť aj s tým? Našej pani doktorke som to povedala iba pred týždňom a zatiaľ sme jej mali priniesť moč, výsledok ešte neviem. Ďakujem za odpoveď.

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, súvis nočného pomočovania a zväčšenej nosnej mandle je všeobecne známy a v mnohých prípadoch jej odstránenie vyrieši problém nočného pomočovania. Doporučujem navštíviť detského krčného lekára, ktorý zváži, či vo Vašom prípade je vhodné odstránenie nosnej mandle. Následne vyhľadajte detského nefrológa, ktorý zváži najvhodnejší spôsob liečby pomočovania.


   Otázka
   Dobry den, dcera ma 10 rokov. Trpi enurezou asi 2_3 x do mesiaca, davam si pozor na pitie pred spankom. Ma tuhy spanok. Urologa navstevujeme, dava jej minirin melt no neberie ho pravidelne. Ked si ho da, sucho. No nechcem to riesit stale liekmi. Hovoril ze v puberte ju to prejde. Dakujem za odpoved. Abramovicova

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, prerušovaná liečba Minirinom je určite nesprávna. Tento liek nemá ani pri dlhodobom užívaní žiadne vedľajšie účinky a to, že sa dieťa po jeho užití nepomočí, je len dôkaz, že ho potrebuje. Plne súhlasím s názorom lekára, ktorý preferuje dlhodobé neprerušované podávanie. Treba si uvedomiť, že v takomto veku už nočné pomočovanie môže mať pre dieťa nepriaznivé psychické dôsledky.


   Otázka
   Dobry den p.doktor .Mala by som otazku.Naša takmer 5 ročná dcéra sa v noci pocikava , suchu postel ma jedine ked menej pije počas dna , resp.celkovo počas dna prijima malo tekutín a podvečer je smädná...takže sa aj pocika v noci .Skušame aj vašu metodu 3 hod pred spanim nedavat pit a značit si noci.Občas je suchá , inokedy nie aj napriek tomu že nepila pred spaním.Všade sa piše že do 5 rokov ma dieta narok sa pocikavat, ale beriem to tak že občas , ale nie takmer každu noc ako naša dcéra ktora jednoducho tvrdo spí a nevadí jej mokra postel a sama sa nezobudi.Skúšali sme ju aj budit ale vstavala rano do školky unavena a nepamätovala si to.Dakujem za odpoved

   Odpoveď MUDr. Juraja Kováčika
   Dobrý deň, u detí s nočným pomočovaním by cez deň príjem tekutín mal byť dostatočný a obmedzovanie platí pre obdobie pred spaním. Obmedzovanie záleží na viacerých okolnostiach - ročné obdobie, fyzické aktivity, prebiehajúce ochorenie... Vo Vašom prípade, ak dodržiavate tieto základné pravidlá, je vhodné navštíviť detského nefrológa. Ten dieťa vyšetrí a podľa zváženia zaháji medikamentóznu liečbu. Je to pravdepodobne vo Vašom prípade najvhodnejší spôsob liečby.


 • Posledné zodpovedané otázky poradne

  301 Moved Permanently

  301 Moved Permanently


  nginx

Naša webstránka používa súbory cookies, aby Vám poskytla čo najpohodlnejšie prehliadanie našej webstránky a prispôsobila obsah Vašim záujmom. Vezmite prosím na vedomie, že pokračovaním v jej používaní súhlasíte s používaním cookies na tejto webstránke. Podrobnú Informáciu o používaní cookies ako aj o možnosti odmietnutia alebo obmedzenia ich používania nájdete zde. viac informácií

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close