Prázdniny sa chýlia ku koncu a vo veľa rodinách narastá zvýšené napätie zo začínajúceho sa školského roku. Okrem mnohých vecí, ktoré bude treba pre naše deti zaobstarať sa pridáva i stres zo školského režimu. Detí sa budú musieť opäť naučiť skoro vstávať a plniť si povinnosti v škole, i mimo nej. Tieto zmeny spolu nesú jedného menovateľa, a tým je teda stres. Miera, akým školský režim vplýva na dieťa je individuálna a záleží na mnoho faktoroch. Aké môžu byť príčiny stresu spojené so školou, a ako vy by ste mohli pomôcť Vášmu dieťaťu tieto problémy zvládnuť?
Príčiny stresu
Dôvodov, ktoré môžu znepríjemňovať život nášmu školákovi môže byť viacero. Tu si zhrnieme niekoľko z nich.
Učitelia. Čo si budeme hovoriť, vieme že aj to sú len ľudia a rovnako ako dokáže dobrý učiteľ motivovať a vytvoriť záujem o daný predmet, dokáže zlý učiteľ skaziť nadšenie a demotivovať. Pokiaľ má dieťa pocit, že si na neho učiteľ „zasadol“, môže mávať strach z prípravy na jeho hodiny, nevôlu chodiť do školy, alebo môže strach vyvolať až nočné pomočovanie, ktoré môže zostať ako jediný manifest detského strachu.
Ďalej sú to detské kolektívy. Ako vieme, v škole si môžeme nájsť kamarátov na celý život ale i „nepriateľov“, s ktorými si nesadneme. Najhoršie je však neprijatie do partie alebo ešte horšie – šikana. Dieťa Vám nemusí nič povedať, pretože sa bude báť že budete daný problém riešiť verejne a on tak dopadne ešte horšie. Tento problém, rovnako ako i s učiteľom, vyrieši len komunikácia s dieťaťom. Vrelý a úprimný vzťah nám môže zaručiť, že sa dieťa nebude báť zdôveriť sa nám s jeho problémami a strachmi. Až potom môžeme daný problém citlivo riešiť. Ak však nedokážeme prísť na kameň úrazu, je na mieste pohovor i s učiteľmi alebo detským psychológom, ktorý nám môže pomôcť nájsť príčinu strachu.
Ďalšou príčinou stresu a z neho vzniknutého nočného pomočovanie môže byť neadekvátny tlak na dieťa. Je potrebné si uvedomiť že na naše ratolesti musíme vynakladať adekvátny tlak, primeraný k ich veku. Tlačiť ich k lepším výsledkom za cenu strachu je nesprávny prístup, ktorý môže narušiť detskú istotu a tým vytvoriť zbytočné problémy, ktoré bude treba neskôr riešiť.
Ako teda zvládať školské obdobie ?
Pokiaľ školské obdobie začalo sprevádzať nočné pomočovanie, mali by sme zbystriť pozornosť. Našou hlavnou úlohou je vylúčiť biologické faktory, ako sú zápaly, ochorenia ľadvín, neurologické problémy alebo cukrovka. Pokiaľ sa však jedná o problém so životosprávou alebo stresom, mali by sme začať dodržovať nasledujúce odporučenia :
- Dajte svojmu dieťaťu vlákninu (strukoviny, ovos, surové ovocie a zelenina či celozrnné jedlá)
- Zabezpečte pre dieťa dostatok tekutín počas dňa
- Pred spaním obmedzte príjem tekutín aspoň na 3 hodiny pred uložením do postele
- Skúste sa pokúsiť o pravidelné močenie pred ľahnutím do postele
- Podporujte Vaše dieťa a komunikujte s ním o problémoch, či v škole alebo mimo nej, pretože niekedy málo stačí na to, aby sme predišli zbytočným problémom
Pomôžme teda naším deťom úspešne zvládnuť vstup do školského roku a skúsme si všímať, či sa naše dieťa teší do školy. Aj malá zmena v chovaní nám môže odhaliť problém, ktorého veľkosť môže predstavovať stresový faktor pre naše dieťa.
ZDROJE:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6909859/
https://www.nocvsuchu.cz/novinky/prvni-skolni-den-jako-spoustec-pomocovani-894