Prichádza Máj, a s ním si pripomíname týždeň, ktorý je „zasvätený“ nočnému pomočovaniu. Tento svetový týždeň vychádza na 5. – 11. Jún 2023, a pre nás je to opäť pripomienka toho, že tento problém riešia mnohí rodičia s deťmi. Využime teda túto príležitosť, aby sme si zhrnuli základné fakty ktoré o enuréze vieme.
Pojmom enuréza označujeme samovoľný únik moču, behom spánku, ktorý sa vyskytuje u detí po dovŕšení piateho roku života. Malo by ísť o opakujúce sa nehody, takže pri jednorazovej záležitosti hneď netreba strácať hlavu.
Čo sa týka príčin, tých nájdeme niekoľko. Môže sa jednať o banality ako prílišný príjem tekutín, hlavne pred spánkom, alebo príjem sýtených sladkých nápojov. Ak však vylúčime tieto možnosti vzniku, posunieme sa ďalej na vážnejšie dôvody. Tým môže byť napríklad psychika dieťaťa, ktorá dostáva z nejakého dôvodu zabrať. Je potrebné si uvedomiť, že detský svet a jeho vnímanie je krehkejšie a tým pádom stačí málo k jeho narušeniu. Ako časté dôvody nočného pomočovania preto bývajú zlé vzťahy v rodine, problémy v škole alebo aj nezhody v kolektívoch. Je pomerne ťažké sa dopátrať k týmto dôvodom, a preto je podstatná dôvera dieťaťa a rodiča, ktorú by sme si mali od začiatku budovať. Pripomeňme si, že pokiaľ dieťa žije v prostredí, v ktorom vládne dôvera, spolupráca, tolerancia a vernosť, bude sa aj ono v dospelosti snažiť o vytvorenie podobného vzťahu.
Ďalšou príčinou môže byť nedostatok antidiuretického hormónu. Príčin, prečo tomu tak môže byť je mnoho, no to je už na odborníkoch, aby diagnostikovali dôvod jeho absencie. Rovnako aj cukrovka či vrodené vady v močovom systéme môžu spôsobiť nočné pomočovanie.
Cesta tu samozrejme je. Záleží na správnej diagnostike a následnej liečbe. Tá môže byť rozličná, od prostej úpravy režimu, návštevy psychiatria až k užívaniu antidiuretického hormónu vo forme tablety či spreju.
Pokiaľ sa o tomto ochorení chcete dozvedieť viac navštívte www.worldbedwettingday.com alebo naše stránky, kde nájdete množstvo užitočných informácií o danej téme.
SK-URO-2200003