Väčšina detí má pred návštevou lekára množstvo zvedavých otázok: Čo mi bude lekár robiť? Bude ma to bolieť? A musíme tam vlastne ísť? Z vyšetrenia u detského nefrológa rozhodne nemusíte mať obavy ani vy ani vaše dieťa. Poradíme vám, na čo sa pred návštevou lekára pripraviť.
Vstupné informácie o dieťati
Na začiatku bude lekár vám aj dieťaťu klásť otázky. Musí totiž zistiť, odkedy sa dieťa pocikáva (t.j. či problém trvá od narodenia, alebo vznikol náhle vplyvom nejakých udalostí), či sa pomočí aj cez deň alebo iba v noci, či je v rodine niekto, kto tiež trpel týmto ochorením. Pokúste sa preto zistiť, či s nočným pomočovaním mal niekto v rodine problém, prípadne ako to u neho prebiehalo. Veľmi to lekárovi pomôže pri stanovení diagnózy.
Ultrazvukové vyšetrenie
Lekár ďalej skontroluje dieťaťu obličky a močový mechúr ultrazvukom. Je to bežné nebolestivé vyšetrenie, pri ktorom ultrazvukovou hlavicou prechádza lekár dieťaťu po bruchu a na obrazovke sleduje orgány močového ústrojenstva. Dieťa pred vyšetrením nemusíte poslať vymočiť. Naopak, aby bol pre lekára ultrazvukový obraz zreteľnejší, mal by byť v močovom mechúre prítomný nejaký moč. Dieťa tak nemusíte obmedzovať v pití pred vyšetrením, môže piť ako v bežný iný deň.
Vyšetrenie moču
Na ďalšiu návštevu vám lekár odporučí doniesť si so sebou malú vzorku ranného moču dieťaťa. Je to dôležité, pretože lekár na základe vyšetrenia moču pod mikroskopom môže odhaliť prípadný zápal alebo infekciu močových ciest, ktoré môžu byť jednou z príčin pomočovania.
Na záver pár úloh
Veľmi dôležitou časťou vyšetrenia je aj zistenie objemu vypitých tekutín a množstva moču, ktoré dieťa vyciká za jeden deň. To však nie je možné zistiť priamo v ambulancii. Preto lekár vysvetlí rodičom a dieťaťu, ako budú počas 4 dní (môžu to byť aj 2 po sebe idúce víkendy) zapisovať do Pitnej a mikčnej karty koľko a kedy dieťa vypilo a koľko vymočilo. Tieto údaje prinesiete lekárovi na ďalšiu návštevu.
Na záver lekár vysvetlí rodičom aj dieťaťu podstatu režimových opatrení, ktoré je potrebné pri pomočovaní dodržiavať.
Ako sa pripraviť na vyšetrenie u nefrológa? Premyslieť si, ako často a kedy sa dieťa pomočuje. Zistiť, či sa v rodine nevyskytovalo pomočovanie. Ak je to možné, pred vyšetrením by sa dieťa nemalo vymočiť.
Povedať dieťaťu, čo ho čaká, a upokojiť ho, že to vôbec nebude bolieť a že mu lekár len chce pomôcť, aby sa čo najskôr prestalo pocikávať! |
Autor: tím suchapostielka.sk v spolupráci s detskou nefrologičkou MUDr. Andreou Černianskou, MPH